Apandisit Nedir?

Apandisit, apandis organının iltihaplanması ya da tıkanması durumudur. Apandis,kalın bağırsağın ince bağırsağa bağlandığı kısımda bulunan, uzunluğu 2-20 cm olan, içinden besin geçmeyen bir organdır. Apandisin iltihaplanması erken müdahale edilmezse apandisin patlamasıyla sonuçlanır. Bu durum insan sağlığı için çok tehlikelidir. Çünkü apandis patlarsa içindeki iltihap vücuda yayılır ve hastayı öldürebilir. Hiç beklenmedik bir anda ortaya çıkabilir ve belirtileri başka hastalıklarla karıştırılabilir. Acil karın ağrısıyla gelen vak’alarda sık rastlanılan bir hastalıktır. Çoğunlukla 10-30 yaş arasında görülen bu hastalık bebeklerde görülmemektedir. Apandisin iltihaplanmasının önüne geçilemez. Bu yüzden her an herkesin başına gelebileceği anlamına gelir.

Apandisit Nedenleri

Apandisitin nedenlerinin başında apandisin tıkanması gelmektedir. Apandis tıkandığı zaman apandisin patlamasına neden olacağı için çok tehlikelidir. Apandisitin nedenlerini sıralayacak olursak;

1) Apandisin tıkanması: Dışkının, parazitin, meyve çekirdeklerinin, yutulmuş yabancı cisimlerin veya besinlerin artıklarının apandis boyunca kaplaması tıkanmasına neden olur.

2) Enfeksiyon: Sindirim sisteminde virüslerden kaynaklı enfeksiyon oluşması apandisin iltihaplanmasına neden olabilir.

3) Bağırsak hastalıkları: Chron (Kron) hastalığı ve ülseratif kolit.

4) Darbe alınması: Karın bölgesine alınan şiddetli darbe apandisite neden olabilmektedir.

Bu durumlar apandisin iltihaplanmasına, tıkanmasına neden olabilmektedir. Nedenleri engelleyecek belli başlı korunma yolları bulunmamaktadır. Bu yüzden herkesin başına gelebilecek bir hastalıktır.

Apandisit Belirtileri

Apandisitin belirtilerinden en önemlisi karında ağrı oluşmasıdır. Göbek deliğinden başlayarak sağ alta doğru giden bir ağrı görülür. Bu ağrı karnın sağ alt tarafına bastırıldığında şiddetlenir. Göbek deliğinde başlayan ağrı genellikle 1-6 saat arası sürede karnın alt tarafına doğru ilerler ve orada kalır. Ağrıda azalma ya da çoğalma olabilir. Ağrı tamamen yok olmaz. Karındaki ağrı kıvrılarak yatıldığında hafifliyor olabilir bu durumda kesinlikle apandisitten söz edilir. Yürürken ağrı daha da artabilir. Diğer önemli belirtileri ise şöyle sıralayalım:

İlginizi çekebilir  Hipotiroid Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Apandisit Belirtilerinden En Önemlisi Karın Ağrısıdır.
Apandisit Belirtilerinden En Önemlisi Karın Ağrısıdır.

1) Karında şişkinlik: Karında görülen şişlik apandisin iltihaplanması ya da tıkanması sonucu oluşur.

2) Bulantı buna bağlı kusma görülebilir: Mide üşütmesi ya da mide bozulması durumunda olduğu gibi bulantı ve buna bağlı kusma görülebilir. Bu yüzden mideyle alakalı olduğu düşünülür.

3) Ateş: Önce hafif seyreden ateş sonra hastanın durumu ağırlaştıkça yükselen ateş görülebilir. Ateşle beraber terlemede olabilir.

4) Hastanın iştahsız olması: Bu durum fazla dikkat çekmez. Buna rağmen hastaların %90 ınında görülmektedir. Ağrı oluşmadan önce ortaya çıkar. Hasta bir şeyler yemek istemez.

5) İdrar yaparken ağrı hissetme

6) Kabızlık, gaz çıkaramama gibi belirtiler görülebilir.

Bu belirtilerden en önemlisi hastanın karnın sağ altında sürekli bir ağrı hissetmesidir. Ağrı çok keskin olur. Bu ağrının üstüne diğer belirtilerin ortaya çıkması apandisit ihtimalini arttırır. Bu yüzden acil olarak doktora başvurmanız gerekir.

Apandisit Tanısı

Apandisit tanısı konulurken doktor ilk başlarda belirtilerden kaynaklı başka hastalıklardan şüphelenebilir. Bu yüzden belli testler yapılır. İdrar ve kan testi, karın bölgesinin ultrasonu ya da röntgeni çekilir. Genellikle doktor karnın sağ alt tarafına bastırdığında hasta şiddetli ağrı hissediyorsa bu şekilde apandisit olduğuna karar verir.

Apandisit Tedavisi

Apandisit Tedavisinde Tek Çözüm Ameliyattır.
Apandisit Tedavisinde Tek Çözüm Ameliyattır.

Apandisitin tedavisi için ağrı kesiciler ya da antibiyotikler kullanılmaz. Tek çözümü apandisin cerrahi operasyonla alınmasıdır. Hastaya genel anestezi uygulanır ve apandis alınır. Apandisin alınmasının nedeni patlamasına engel olmaktadır. Apandis patlar ise iltihap vücuda yayılır. Apandis patlaması yüzünden genç hastaların %0.1 inde, yaşlı hastaların %50 sinde ölümle sonuçlanabilmektedir. Belirtilerin herhangi ikisini kendinizde ya da yakınınızda gördüğünüzde mutlaka acil servise başvurmalısınız. Erken teşhis apandisitte çok önemlidir.