Aldatılmak psikolojiyi neden etkiliyor?

İlişkilerin temelini güven, sadakat oluşturmaktadır. Kişiler karşısındaki insana güvenmek ister. Her konuda sadakat bekler. Bu yüzden güven olmayan ilişkilerin yürümediği bilinen bir şeydir. Aldatılma konusu ise partnerine gerçekten güvenen ve partnerini seven kişileri sarsmaktadır. Bu sarsıntı kişinin ileride yeni bir ilişkiye başlayamamasına, kimseye güvenmemesine sebep olmaktadır. Aldatan kişinin bu konudan ne kadar etkilendiği ise kişiden kişiye göre değişmektedir. Aldatılan kadınların genelinde depresyon, bastırılmış öfke sorunu oluşabilmektedir. Çünkü ülkemizde kadınlar aldatıldığını kimseye söyleyemiyor ya da sesini çıkaramıyor. Çocukları için susmayı tercih edenlerde psikolojik olarak sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Aldatmanın çok farklı türleri vardır. Sanal aldatma, duygusal bir ilişki kurma, sadece cinsel olarak aldatma gibi. Bunlardan ise duygusal bir ilişki kurmakla ortaya çıkan aldatmalar daha çok boşanma sebebi olabilmektedir.

Aldatılmak ve başa çıkma yolları

Kimse aldatılmak istemez ama aldatılanlar için başa çıkma yollarınını uygulamanız sayesinde. başınıza gelen kötü olayın üstesinden gelmeniz kolaylaşabilir ve de ileriye dönük planlarınızı kendinizden emin bir şekilde yapabilirsiniz.

Aldatılma psikolojisiyle başa çıkma yolları;

Aldatılmak ve Başa Çıkma Yolları
Aldatılmak ve Başa Çıkma Yolları

Emin olun.
Aldatıldığınıza emin olmadan kendi kendinize asla kuruntu yapmayın. Kuruntu yapmanız durumunda eğer ortada bir şey yoksa ilişkinizi ve karşınızdakini de kötü etkileyecektir. O yüzden gerçekten emin olduğunuzda adımlar atın.

Kararınızı kendiniz verin.
Karar verme konusunda öneriler alın ama hep mantıklı olarak düşünün. Kendinizi nasıl iyi hissedersiniz, nasıl daha iyi ve huzurlu  bir hayat sürerseniz bunu en iyi siz bilirsiniz. Bu yüzden herkese kulak verin ama asla dediklerini aynen yapmayın. Ancak kararın doğruluğuna inanıyorsanız uygulayın.

Sabırlı olun
Sabır her şekilde size yardım edecektir. Bu süreci sabırlı bir şekilde geçirmeniz ilişkiniz hakkında daha sağlıklı bir karar vermenizi sağlayacaktır. Eşinizi dinleyin. Onunla konuşmak belki sizi daha fazla rahatlatacaktır. İlişkiyi kurtarabileceğini söylüyor ve sizde içtenlikle söylediğini düşünüyorsanız ona şans vermeyi deneyin. Tabi ki eğer istemiyorsanız şans verin demiyoruz. Herkes ikinci bir şansı hak eder sözüne inanıyorsanız sabırlı olun ve devam edin.

İlginizi çekebilir  Panik Atak Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Eşinizle mutlaka konuşun.
Yukarıda belirttiğim gibi eşinizi dinleyin, ona içinizi dökün. Kavga etmeden, sakince konuşmaya çalışın. Onun dediklerini kulak verin. Belki de o da ilişkinizin gerçekten bittiğini düşünüyordur. Bu sayede konuşarak ayrılabilirsiniz. Ya da tam tersi şans istiyor ve kurtarmak için uğraşacağını söylüyorsa içinizden ne geliyorsa öyle yapın. 2. maddeyi hiçbir zaman unutmayın.

Psikolojik yardım almaktan korkmayın.
Bu konuda çoğu kadın çekinmekte ve sıkıntılarını içine atmaktadır. Sakın öyle yapmayın. Derdinizi içinize atmanız, strese girmeniz bir çok hastalığa sebep olabilmektedir. Bu yüzden psikolojik yardım almaktan çekinmeyin. Psikologlar sizi hem dinler hem de size tavsiyelerde bulunarak kararsız kaldığınız noktada size yardım eder.

Hayatınıza devam edin.
Hiçbir şey olmamış gibi devam etmeyin. Sadece bu hayat sizin ve en iyi şekilde yaşamaya bakın. Kendinizi strese sokmanız, üzülmeniz sadece kendinize yapacağınız en büyük kötülük olacaktır. Kendinize zaman ayırın. Gezin, eğlenin, kitap okuyun, işinize odaklanın.