Nedir?

Erkeklerde Varikosel

Erkeklerin %15 inde görülen varikosel, testislerden kalbe giden yolda oluşan damar genişlemesidir. Varikoselde testis torbalarında şişme, bazen ağrı, sperm yapımında ve hareketlerde bozukluğa sebep olabilmektedir. Ağrı durumu ise her zaman kendini göstermeyebilir. Çok ilerlediği zaman erkeklik hormonunun az salgılanması testislerin boyunda küçülmeye neden olmaktadır. En önemlisi kısırlığa , kasığa, bacağa vuran ağrılara, ergenlik çağında testisin küçük kalmasına veya zaman içinde küçülmesine neden olabilir.

Nedenleri

Testisler anne karnındaki gelişim anında böbrekler ile aynı düzeyde oluşur ve zamanla aşağıya doğru ilerlerler . Bu ilerleme esnasında kasık kanalından geçerek karnın dışına doğru çıkarlar ve genellikle doğum öncesinde torbaya inerek yerleşirler. Bu göç esnasında testisler damarlarını da beraberlerinde taşırlar; bu nedenle sol testisin ana toplar damarı direk olarak sol böbreğin toplar damarına dökülür. Ayakta durduğumuzda dik bir kolon oluşturan bu toplar damarın etrafında bacaktaki damarlar gibi onları sıkıştırarak pompalayan kaslar da olmadığı için varisleşme çok görülmektedir. Ven adı verilen toplar damarların içinde check-valf mekanizması oluşturan kapakçıklar ven çapındaki genişleme ile yetersiz kalır ve ters akışı engelleyemez. Bu durumda derin bir nefes alma, bir ağırlık kaldırma gibi karın içi basıncı arttıran hallerde kan testise doğru geri akarak testis çıkışındaki basıncı arttırarak testis içindeki kan akımını yavaşlatır ve fonksiyonlarını etkiler.

Belirtileri

Varikosel belirtileri varikoselin çok ilerlediği durumda ortaya çıkmaktadır. Varikoselin derecesi ile yaptığı olumsuz etki her zaman paralellik göstermez. Varikoselin etkileri kendini yıllar içinde arttırarak gösterir, ilk çocuk olsa bile ikinci çocuk olmayabilir. Varikoselin belirtilerinde;

 1. Sürekli ayakta durulduğunda orta düzeyde kasık ağrıları.
 2. Görülecek kadar damarlarda genişleme ve bacaklarda görünen varis oluşumu.
 3. Her hastada görülmese de testislerde küçülme.
İlginizi çekebilir  Kabızlık Nedir, Nasıl Geçer, Nedenleri Nelerdir?

Gibi varikosel belirleri bulunmaktadır.

Tanısı

Varikosel tanısı koyarken doktor el ile muayene ederek varikoseli anlayabilir. Sperm testi sonucu bozuk olan ve kısırlık sorunu yaşayan erkeklerin %25-30 unda muayene sonucunda varikosel bulunabilir. El ile muayene edildiğinde anlaşılıyorsa ve belirtileri ilerlemişse ameliyat edilebilir. Varikosel 3 şekilde anlaşılmaktadır.

 1. Gözle görülebilen varisler,
 2. El ile hissedilen varisler,
 3. Ikınma ile ortaya çıkan varislerdir.

Tedavisi

Varikosel tedavisi hafif derecede olanlar ve ağır derecede olanlar için farklılık göstermektedir. Hafif derecedekiler destekli iç çamaşırları kullanabilir. Ergenlik döneminde ortaya çıkan bu hastalık, testisin tam boyuna ulaşmasını engelleyebilecek tedavi önerilir. Bu noktada cerrahi olmayan 2 farklı tedavi uygulanabilir. İlki, genişleyen damarların bağlanarak büyümelerinin önlenmesi, diğeri ise genişleyen damarlara özel bir kimyasal madde enjekte edilerek (embolizasyon) bu damarların bloke edilmesidir.

Ameliyat gerektiren durumlar;

 1. Erkekte yapılan sperm tahlilinde (spermiogram) anormal bulgular olmalı,
 2. Bekâr ancak yüksek dereceli (2. ve 3. derece) varikoseli olan hastalarda varikoselin ilerleyici durumda olması.
 3. Ağrısı başka tedavilerle geçmeyen olgular olmalıdır.

Ameliyatta yapılanlar

Varikosel Ameliyatında Kullanılan Yöntemler Rahat ve Güvenilirdir.
Varikosel Ameliyatında Kullanılan Yöntemler Rahat ve Güvenilirdir.

Varikosel tedavi yöntemleri arasında ilk uygulanması gereken mikrocerrahi ameliyatıdır. Ameliyatta mikroskop kullanılmaması tekrar nüksetmesine sebep olabilir. Mikrocerrahi ameliyatında kullanılmış kirli kan testisten uzaklaştırılır. Kirli kanın vücuttan uzaklaştırılması içim 3 yol kullanılmaktadır.

 1. İnternal Spermatik ven dalları dediğimiz anayol kasık kanalına girer, giderek dallar birleşir, kasık kanalından çıkarak karın arka zarı üzerinden yükselir, solda böbrek toplar damarına, sağda ise böbrek toplar damarının hemen altında Vena Cava denilen kalbe giden ana toplayıcı damara dökülür.
 2. External Spermatik ven dediğimiz ikinci yol kasık kanalından karına dek yükselmez, bölgedeki toplar damarlara dökülür.
 3. Üçüncü boşaltım yolu olan vazal ven çifti ise eşlik ettikleri Vaz denilen meni kanalı ile birlikte kasık kanalına girerse de çıktıktan sonra aşağı döner, meni keseleri ve prostat arkası bölgede bir ağımsı damar yapısı içinde sonlanır.
İlginizi çekebilir  Migren

Bu üç sistemden ilk ikisi basıncı geriye yansıtarak varikosel nedeni olabilir fakat üçüncü sistem olan Vaz deferens ven çifti sonlandığı ağımsı yapı nedeni ile geri basınç oluşturmadığından sorun yaratmaz. Bu nedenle ameliyatta ilk iki sistemin tüm dallarını eksiksiz olarak ayırıp bağlanmakta fakat üçüncü sistemi pis kanın uzaklaşabilmesi için korunmaktadır.