Bel Fıtığı Nedir?

Bel fıtığı, bel ağrılarına neden olan bir hastalıktır. Tıp dilinde Disk Hernisi olarak geçer. Belimizde yastık görevinde olan omurilik disklerle birbirine bağlıdır. Bel fıtığı ise bu disklerin öne doğru kayması ya da yerinden çıkması sonucu oluşur. Bu da bacaklarımıza doğru giden sinirlere basınç yapmasına neden olur. Her 10 kişiden birinde görülen bu sorun 30-60 yaş arasındaki kişilerde ortaya çıkmaktadır. Hemen her yaşta insanda da görülebilmektedir. Daha çok  ağır kaldırmak zorunda olan işçilerde (sanayide çalışanlar, taş ocakları vb.) veya oturmaya dayalı çalışanlarda ( kepçe operatörü, kamyon veya tır şoförleri, masa başı memurlar vb.) sıklıkla görülen bir hastalıktır. Bel fıtığı hafife alınmaması gereken bir hastalıktır. Eğer erken müdahale edilmez ve hasta dikkat etmezse daha ciddi sorunlara yol açabilir. Bu yüzden erken tedavi edilmesi önemli ve hastanın her durumda dikkatli olmalıdır.

Bel Fıtığı Nedenleri

Bel fıtığı nedenleri arasında yer alan uzun süre oturmak, hareketsiz kalmak günümüzde hemen herkeste görülür. Bu da hastalığın görülme sıklığının neden yüksek olduğunu açıklamaktadır. Diğer nedenler ise şu şekildedir.

 1. Obezite
 2. Hareketsiz yaşam tarzı
 3. Sigara kullanmak
 4. Omurgayı olumsuz etkileyen hareketleri yapmak
 5. Mesleği gereği oturmak zorunda olmak
 6. Ağır kaldırmak gibi nedenler bel fıtığının oluşmasında etkilidir.

Bu durumlar belin fizyolojik yapısını bozmakta ve bel fıtığı oluşmasına neden olmaktadır. Omurga için gerekli olan hareketleri yapmak ve omurgayı rahatlatmak gereklidir. Omurga dışında kaslarımızı çalıştırmamız vücudumuzun yükünü sadece omurgalara vermemize engel olur. Bu sayede bel fıtığından korunmuş oluruz.

Bel Fıtığı Belirtileri

Bel fıtığı belirtileri arasında en belirgin olarak görüleni bel ağrısıdır. Çoğu zaman hasta yerinden kalkamaz. Çoğu zaman ise aniden bir ağrı oluşur. Bu da hastanın hareket alanını kısıtlar. Diğer belirtileri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Hareket etmeyi zorlaştıracak kadar şiddetli ağrılar,
 2. Bacaklara doğru sinirlerin baskı yapması sonucu ani bacak ağrıları,
 3. Bel fıtığı tedavi edilmemiş ve ilerlemiş ise idrar tutmakta zorlanma,
 4. Cinsel iktidarsızlık,
 5. Çabuk yorulma
İlginizi çekebilir  Sedef Hastalığı Nedir? Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

Bu belirtiler hastanın aktivitelerini kısıtlamaktadır. Bundan dolayı öncelikle hastanın sağlığı için en uygun olan tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Bel Fıtığı Tedavisi

Bel Fıtığı Tedavisinde Erken Teşhis Çok Önemlidir.
Bel Fıtığı Tedavisinde Erken Teşhis Çok Önemlidir.

Bel fıtığı tedavisinden önce, hastaya bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans ile tanı konulur. Tam olarak belin neresinde fıtık olduğuna bakılır. Durumun ilerleyip ilerlemediğine bakılır ve çıkan sonuca göre en uygun tedavi yolu izlenir. Bel fıtığında bir çok tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntemler fıtığın hangi durumda olduğuna bakılarak uygulanır. Hastalığın ilk oluşumunda uygulanan tedaviyle ilerlemiş halinde uygulanan tedavi yöntemleri çok farklıdır. Hastalığın başlangıç safhasında doktorun uyguladığı tedavi yöntemi öncelikle ağrıların dinmesi için ağrı kesici ve kas gevşetici kullanılmasıdır. Hastaya belini zorlamaması gerektiği önerilir. Eğer hasta ağrı kesici ve kas gevşetici kullanmasına rağmen çok fazla ağrı hissediyorsa fizik tedavi uygulanır. Hasta fizik tedaviye cevap vermez ve ağrılar devam ederse Nükleoplasti uygulanır. Bu yöntemde çok fazla ilerlememiş bel fıtıklarında fıtık olan diske röntgenden bakılarak bir iğne ile girilir. Radyofrekans dalgalarıyla disk ısıtılır, diskin içindeki sinirler harap edilir ve diskin içinde boşluklar açılarak fıtık çöker. Lokal anesteziyle hastanın hastanede yatmasına gerek kalmadan yapılan bir yöntemdir. Bu yöntemin sağlık açısından herhangi bir riski yoktur. Nükleoplasti uygulanmasına rağmen belirtiler devam ediyorsa hastanın sağlığına kavuşması için ameliyat edilebilir.

Bel Fıtığı Ameliyatı

Bel fıtığı ameliyatı hastalığın çok fazla ilerlediği diskten bir parça koptuğu tespit edildiğinde yapılır. Ameliyattan önce uygulanan bir çok yöntem vardır. Bu yöntemlerin başarısız olduğu durumlarda ameliyat gerekir. Ameliyatla disk temizlenir ve sinir üzerinde oluşan baskı kaldırılır. Bel fıtığı ameliyatı  ise 3 şekilde gerçekleşir. Doktorunuz sağlığınız için en uygun yöntemi belirleyecektir.

Açık Diskektomi

Açık diskektomi yönteminde hastaya genel anestezi uygulanır. Fıtık bölgesinin üzerinde 3-5 cm kesik atılır. Açılan bu kesikten fıtık oluşan bölgeye ulaşılır. Bu bölgede oluşan sorun bu şekilde tedavi edilir. Açık diskektomi günümüzde çok fazla tercih edilen bir yöntem değildir. Bunun nedeni ameliyattan kesiğin çok fazla açılmasından dolayı hastayı ciddi anlamda rahatsız ediyor ve sağlık açısından sıkıntı yaşamasına neden olmasıdır.

İlginizi çekebilir  Azospermi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Mikrodiskektomi

Mikrodiskektomi de hastaya belden aşağısının uyuşturulduğu bölgesel anestezi ya da genel anestezi uygulanır. Açık diskektomiden farklı olarak daha küçük kesik atılır. Bu sayede hasta ameliyat sonrası daha az ağrı hisseder. Mikroskop ile 20-40 kat büyütülerek yapıldığı için damar ve sinire zarar verilme ihtimali düşer. Kesik içten dikişle kapatılır. Üzerine pansuman uygulanır. Günümüzde hem güvenilir hem de etkili olmasından dolayı doktorlar tarafından çokça tercih edilen bir yöntemdir.

Endoskopik Ameliyatı

Bu yöntemde belin ortasından ya da yan tarafından girilir. Diğer yöntemlere göre açılan kesi daha küçüktür. Endoskop yardımıyla ekrandan bakılarak fıtık oluşan bölge sağlıklı bir şekilde tedavi edilir.

Bel Fıtığından Korunma Yolları

Bel fıtığı sağlığınız açısından korunulması gerekilen bir hastalıktır. Şiddetli ağrılara sebep olması ve hareket alanını kısıtlamasından dolayı herkesin dikkatli olması gerekir. Sırasıyla aşağıda belirtilen maddelere dikkat ederseniz bel fıtığından korunmuş olursunuz.

 1. Oturarak çalışıyorsanız her yarım saatte bir vakit buldukça hareket edin. Hareket etmeyen kişilerde bel fıtığı görülme ihtimali yüksektir.
 2.  Bel bölgenizi üşütmemeye özen gösterin.
 3. Ağır kaldırmamaya çalışın.
 4. Egzersizler yapın. Omurgaya uygun egzersizler yapmanız bel fıtığından korunmanızı sağlar.
 5. Beslenmenize dikkat edin. Obezite olan kişilerde bel fıtığı görülme ihtimali çok yüksektir.
0