Hastalıklardan korunarak bağışıklık sistemini güçlendirmek ve gün içerisinde rahatlamak için bitki çayı içmek oldukça faydalı. Ancak birçok faydası bulunan bitki çaylarından en iyi şekilde yararlanabilmek için bitki çaylarını nasıl tüketmemiz gerektiğini bilmemiz gerekiyor.

Prof. Dr. Erdem Yeşilada Bitki Çayları Konusunda Uyarıyor!

Prof. Dr. Erdem Yeşilada birki çaylarının püf noktalarını anlatıyor.

Prof. Dr. Erdem Yeşilada, bitki çaylarının bilinçli bir şekilde hazırlanması gerektiğinin altını çiziyor. Buna ek olarak, Prof. Dr. Yeşilada’ya göre, bitki çayları içerken yapılan en yaygın ve en büyük hata ise, “Bana bir şey olmaz” düşüncesi.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sosyal hayatta toplu taşıma araçları gibi bakteri ve virüslerin yoğun olduğu yerler ya da kalabalık ortamlarda bulunan kişiler için hastalıktan korunmak oldukça önemli. Bu korunma yöntemlerinden en basit ve en doğal olan şekli ise, bitki çayları içmek. Prof. Dr. Yeşilada, hastalıklardan koruyan ve bağışıklığı güçlendiren en önemli bitki çaylarının en doğru hazırlanma yöntemlerinin mutlaka bilinmesi gerektiğini, aksi taktirde bu çayların yarardan çok zarar verebileceğini de özellikle belirtiyor.

Bitki çaylarını karıştırarak içmek isteyenlerin ise, hangi bitkilerin birbiriyle karışım yapılabileceğini çok iyi bilmesi gerekiyor. Bitki çaylarını alırken de dikkatli olmak, daha önce kullanılmayan bir bitki çayını alırken nasıl kullanılması gerektiğini çok iyi öğrenmek ve açıkta satılan bitki çaylarını almamakta oldukça önemli noktalar arasında.

Ayrıca Prof. Dr. Yeşilada, hastalıklara karşı ilaçların henüz keşfedilmediği dönemlerde, insanların her türlü hastalığa karşı bal kullandığını belirterek, bu nedenle ıhlamur veya zencefil çaylarının içerisine bir miktar bal karıştırılıp içilmesi gerektiğini ifade ediyor.

İlginizi çekebilir  Hastalıklara karşı kışın içilen bitki çayları