Bir fincan Türk kahvesinde yaklaşık olarak 46 kalori bulunuyor.  Yağ, karbonhidrat ve mineral içermeyen Türk kahvesi, lif ve protein de içermiyor ancak uzmanlar, sağlık açısından günde 2 fincan kahvenin yararlı olduğunu belirtiyor.

Türk kahvesinin faydaları

Gün içerisinde keyifle içilen içeceklerin başında gelen kahvenin, zihin açması ve daha enerjik olmayı sağlamasının yanında, sağlık için de sayılamayacak kadar faydası bulunuyor. Harvard Tıp Okulu’nun verdiği bilgilere göre, Türk kahvesi mide ve sindirim sisteminin rahatlamasına yardımcı olurken, Tip 2 şeker hastalığı riskini de azaltıyor ve bunun yanı sıra kolon kanseri başta olmak üzere, meme ve rektal kanser risklerini de azaltıyor. Bundan dolayı günlük olarak düzenli Türk kahvesi tüketen kişiler, bu kanserlere karşı daha az yakalanma riskine sahipler. Ayrıca kahvenin yararlarından biri de; erkeklerde Parkinson hastalığı riskini ortadan kaldırması.

Kahve tüketirken şekere dikkat!

Bir fincan Türk kahvesinde bulunan şeker miktarı 11,5 gramdır. Bu da yaklaşık olarak 3 çay kaşığına eşit bir miktar anlamına geliyor. Ancak Amerikan Kalp Birliği’ne göre bir kadının günlük şeker tüketimi 6 çay kaşığı şeker ve bir erkeğin günlük şeker tüketimi ise 9 çay kaşığı şeker olduğundan dolayı kahvede şeker tüketiminin mutlaka sınırlandırılması gerekiyor. Bunun yanı sıra, kahvenin içerisinde fazla miktarda şeker konulduğunda ise az önce sayılan faydaları azalıyor çünkü şekerin temel engelleyici bir madde olduğu uzmanlar tarafından ısrarla vurgulanıyor.

Türk kahvesine tat vermek için konulan kakule bitkisi ise, doğal bir gaz giderici olduğundan dolayı, sindirimin rahatlamasına yardımcı oluyor. Ayrıca kakule ile tatlandırılmış bir Türk kahvesi, çok daha enerjik olmayı da sağlayabiliyor.

İlginizi çekebilir  Tahinin faydaları saymakla bitmez!