Regl döneminde yaşananlar

Regl dönemi her kızın belli problem yaşadığı kendini kötü hissettiği, evden dışarı çıkmak istemediği günlerdir. Kendimi iğrenç hissediyorum, yataktan çıkmak istemiyorum, çikolata yemek istiyorum, çikolata verin bana gibi cümleler kullanılabilir.. Sürekli lavaboya gitme isteği, yemek yeme isteği gelişir. Karın ve kas ağrıları ne yapsanız geçmez. Yatakta sağa dönersiniz ağrır, sola dönersiniz ağrır. Sizin için stresli, endişeli bu zamanları partnerinize de yansıtırsınız. Hatta bilerek yansıtmak isterseniz. Sizi pamuklara sarmasını, çikolataya,ilgiye boğmasını istersiniz. Ama hep tam tersi olur. Tripler atılır, sinir krizleri geçirilir. O sizi anlamadığı için size nasıl davranacağını da bilemez.  Bu yüzden bu dönemi tek başınıza atlatıp kendi kendinizin ilacı olmanızda fayda var. Bu sayede partnerinizi de yormamış, ilişkinizi yıpratmamış olursunuz. Bizde size yarar sağlayacağını düşündüğümüz önerileri topladık. Yeter ki siz kendinizi strese sokmayın.

Regl döneminde neler yapılmalı?

Regl Döneminde Çay Tüketimi Önemlidir.
Regl Döneminde Çay Tüketimi Önemlidir.

Yediklerinize dikkat edin.
Yediğiniz gıdalara bu dönemde dikkat edin. Fazla yemenize ve kilo almanıza neden olabilir. Az miktarda bitter çikolata tüketebilirsiniz.

Tuz kullanmayın.
Tuz kullanımı ödem arttırıcı olduğu için tuz kullanımını dereceli olarak azaltın.

Ödem azaltıcı besinler tüketin.
Karahindiba, tarçın ve karanfil ile yapılmış çay, yeşil yapraklı besinler, kiraz sapı, kabuklu armut tüketilmesi ödemleri azaltıcı etkiye sahiptir.

Ödem artıcı besinlerden uzak durun.
Tuzlu yiyecekler, alkol, asitli içecekler, içinde meyan kökü bulunan yiyecekler, tatlı yiyecekler, karbonhidrat tüketimi ödem artırıcı nitelikte oldukları için fazla tüketilmemesinde yarar var.

Hafif egzersizler yapın.
Ağrınız varsa aşırıya kaçmadan yarım saatlik bir yürüyüş yapmanız ağrılarınızı dindirecektir. Adet döneminiz başlamadan yaparsanız bu dönemi kolay atlatabilirsiniz.

Kalsiyum fazla tüketmemeye özen gösterin.
Süt ve süt ürünlerinin tüketiminde aşırıya kaçmayın. Regl sancılarınızı arttırmaya neden olabilir.

Bu besinleri tüketin.
Regl sancılarınızın çok fazla olmaması için bu yiyecekleri tüketmenizde yarar var. Muz, ananas, yeşil çay, civanperçemi, nane, papatya çayları, ıspanak ve lahana ağrılarınızla başa çıkmanızda yardımcı olacaktır.

Bol bol su için.
Su tüketimi regl döneminde gerçekten çok önemlidir. Ödem azaltıcı nitelikte olması size bu dönemde en çok yardımı sağlayacağı anlamına gelmektedir. Çantanızdan, yanınızdan suyunuzu ayırmayın.

Ayaklarınızı sıcak tutun.
Ayaklarınızı sıcak tutmanız karın ağrınızı dindirecektir. Bir çift çorap, yumuşak yorgan ve yastık mis gibi bir uyku çekmenizi ve dinlemenizi sağlayacaktır.

Sık banyo tapmayın.
Banyo yapma sıklığınızı düşürün. Sıcak suyla değil de ılık suyla banyo yapın. Fazla kalmamaya özen gösterin. Banyoda vajinadan mikrop kapma riskiniz artar.

Tavsiyelerimizi günden güne arttıracağız. Sizinde bu stresli dönemlerde uyguladığınız yöntemler varsa yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.