Cinsel ilişki sırasında ereksiyon problemi gerçek bir sorundır. Bunun tam tersi ereksiyon cinsel ilişki sırasında penisin kan ile dolarak sertleşmesi olayıdır. Cinsel ilişki sırasında penis büyür ve sertleşerek cinsel ilişki için hazır hale gelir. Bu durumda penis yeteri sertliğe ulaşarak ilişki gerçekleştirilir. Ereksiyon olmak cinsel ilişki için şarttır. Ancak günümüzde birçok erkek ereksiyon problemi yaşar. Hatta her erkek hayatının en az bir döneminde bu problemle karşılaşır. Ereksiyon olamama durumu sürekli bir hale gelirse sorundur. Ancak ara sıra penisin cinsel ilişki için yeteri kadar sertleşememesi bir ereksiyon sorunu değildir. En az 6 ay boyunca ereksiyon problemi yaşıyorsanız doktordan yardım almalısınız.

Ereksiyon olamama nedenleri

Ereksiyon problemi cinsel ilişki sırasında veya mastürbasyon sırasında penisin yeteri sertliğe ulaşamaması veya ilişki sırasında hemen sönmesi şeklinde problemlerden kaynaklanır. Ereksiyon olamama nedenleri arasında penisin fiziksel aktivitesi ve psikolojik sorunlar yer alır. Genel olarak 40 yaş üstü tüm erkeklerde daha sık görülen ereksiyon olamama fiziksel bir sorun iken 40 yaş altı erkeklerde genelde psikolojik sorunlardan kaynaklanır. Fiziksel problemlerin başlıca nedenleri şeker, tansiyon, kalp rahatsızlığı prostat sorunları, sigara ve alkol tüketimi gibi etkenler yer alır. Bu durumun çözümü için jinekolog muayenesinden geçmek gerekir. psikolojik sorunlar arasında ise birçok etken bu duruma sebep olabilir. Psikolojik sorunların çözümü için psikolog yardımı şarttır. Yoksa durum kötüleşerek devam edebilir.

Ereksiyon tedavisi

Ereksiyon olamamanın tedavisi mümkündür. Fiziksel ve psikolojik desteğin ardından bu durum çözülebilir. Çok ileri boyutlardaki sertleşme sorunu içinse penis protezi takılarak durum çözülür. Ereksiyon büyük oranlı erkekten kaynaklanan bir sorunken sorunun boyutuna göre tedavide eşler birlikte tedavi edilmelidir.

Sağlıklı bir cinsel ilişki için

Sağlıklı bir cinsel ilişki için öncelikle kişinin bilinç altını bilmesi, korkularıyla yüzleşmesi, partnerinin ne istediğinin karşılıklı olarak bilinmesi gerekir. sağlıklı ve mutlu bir cinsel hayatın sırrı büyük oranda kişilerin yaşadığı psikolojik deneyimleri çözümlemesinden geçer. Bunun yanında vücut sağlığı ve fiziksel sağlıkta etkili olup cinsel ilişkiyi doruklarda yaşamak için sağlığınıza son derecede dikkat etmeniz gerekir.

İlginizi çekebilir  AIDS Nedir? Belirtileri, Tanısı, Tedavisi ve Bulaşma Yolları