Hamilelikte İlişki

Hamilelikte ilişki, gebelikte eşlerin en merak ettiği konulardandır. Hiçbir çift cinsel yaşamlarının sekteye uğramasını istemez. Tabi bu ilişkinin bebeğe zarar verip vermeyeceği de önemli bir konudur. İlişkiden çocuk nasıl etkilenir, ne kadar etkilenir, ilişkiden sonra düşük riski var mıdır, erken doğuma sebep olur mu gibi sorulara cevap arayan çiftler var. Bunun için yazdığımız bu yazıda eşlerin akıllarındaki soru işaretlerini ortadan kaldırmak istedik.

Hamilelikte orgazm yaşamak

Kulaktan doğma bilgiler ile yönlendirilen çiftler hamilelik sırasında ilişkiye girmekten uzak durur ve cinsel yaşamlarını adeta bitirirler. Bu da iki taraf için sorun yaratabilmektedir. Evlilikte iki taraflı haz önemlidir. İlişki sırasında kadının orgazm yaşaması kadını rahatlatacağı için bebeği de olumlu etkileyecektir. Yani orgazm olmanın hiçbir zararı yoktur.

Stresin ilişki ve hamileliğe etkisi

Hamilelik sırasında da anne adayının her yönden kendini rahat hissetmesi bebek içinde en sağlıklısı olacaktır. Eşiyle ilişkiye girmekten kaçınan kadın, kocasının strese girmesine sebep olacaktır. Bu stres her iki tarafı da yoracak ve bu durumdan en çok etkilenen bebek olacaktır. Bebek, annesinin hissettiği şeyleri hissettiği için anne adayı ne kadar mutlu ve huzurlu olursa o kadar sağlıklı bir şekilde dünyaya gelecektir. Annedeki stres, kaygı, huzursuzluk bebeğin zihinsel gelişimini kötü etkileyecektir. Bu yüzden eşler normal hayatlarına verdikleri özeni cinsel hayatlarına da vermelidir. Hamilelikte ilişki aslında anne adayının rahatlamasını ve bununla beraber çiftlerin rahatlamasını da sağlayacaktır.

Erkeğin cinsel organının bebeğe etkisi

Sanıldığı gibi korkulacak bir durum yoktur. İlişki sırasında erkeğin cinsel organı (penis) bebekle temas etmez. Çünkü  amniotik kese (bebeğinizin bulunduğu içi amnion sıvısıyla dolu kese) ve rahminizin güçlü kasları bebeğinizi korur.

Hamilelikte pozisyon seçimine dikkat

Hamilelik sırasında ilişkiye girmenin yararlı olması her pozisyonda ilişkiye girileceği anlamına gelmemektedir. İlişki sırasında uyulması gereken bazı kurallar vardır. En önemlisi de ilişki sırasında anne adayının en rahat edeceği ve bebeğe baskı uygulanmayacak pozisyonu seçmektir. Diğer önemli nokta ise bu konuları mutlaka doktorunuza sormanızdır. Öncelikle doktorunuzun ilişki için sakınca olup olmadığına karar vermesi gerekir. Sonrası size kalmış bir şeydir. En rahat pozisyonu bulmak sizin elinizdedir. Sonuçta sizi sizden başkası daha iyi tanıyamaz.

İlginizi çekebilir  Erken boşalma ve bilinmesi gerekenler

Baba adaylarının dikkat etmesi gerekenler

Hamilelikte ilişki sırasında baba adayınında dikkatli olması gereken durumlar vardır.

  • İlişki süresince kadına hassas davranmak
  • Ani hareketlerden kaçınmak
  • Bebeğe baskı uygulamamak

Hamilelikte hangi durumlarda ilişkiye girilmemeli

  • Erken doğum olasılığı
  • Beklenmedik vajinal kanamalar
  • Rahim ağzı yetmezliği
  •  Düşük ihtimali olması
  •  Su kesesinin erken açılması
  •  Multiple gebelik (ikiz, üçüz.gibi)
  • Amniotik sıvı geliyorsa (suyunuz geliyorsa)

Hamilelikte ilişki sırasında her zaman ki vajinal akıntının aksine koyu bir akıntı geliyorsa ilişki süresini kısa tutmak önemlidir.

Hamilelikte cinsel duygu değişimi

Hamilelik sırasında duygu değişimi çok normaldir ve cinsel hayatı etkilemektedir. Anne adayı yeni bir hayata başlayacağı için stresli ve mutludur. İki farklı duygunun bir arada yaşanması cinsel hayatı bazen olumlu bazen de olumsuz etkiler. Her kadında bu etkiler hamilelikte cinsel arzularda değişmeye de sebep olabilir. Bazı kadınlarda hamilelikte cinsel arzu ve istek azalabilir, bazı kadınlarda iste hamilelikte cinsel arzu ve istek artabilir. Vajinismus olan kadınlar da hamile kalabildiği durumlar olduğu için hamileyken anne adayını zorlamamak gerekir. Cinsel arzu ve isteği azalmış anne adayı strese girebilir. Kadın stresini ilişki sırasında da sergilerse eşini kötü etkilemiş olur.Bu da ilişkiden haz almayı engeller. Eğer cinsel istek ve arzularınız azalmışsa kendinizi hafif spora yöneltebilirsiniz. Eşler bu arzuyu arttırmak için çaba göstermiyor oysa ilişkiden alınan haz bebek için de çok önemlidir. Eğer baba adayları eşlerini anlamaya çalışıp eşlerine en iyi şekilde yaklaşırsa her şey normal seyrinde ilerleyecektir. Karşılıklı hoşgörü çok önemlidir. Eşlerin birbirini anlaması ve dinlemesi gereklidir. Birbirini anlayan ve dinleyen çiftler normal hayatlarında da cinsel hayatlarında da mutlu ve huzurlu olacaktır.

Hamilelikte ilişki pozisyonları

Hamilelikte ilişki pozisyonlarını aşağıdaki galeriden sırasıyla inceleyebilirsiniz. Ancak uyarıları ve konunun tamamını okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları

Soru – Cevap

Hamileliğin ilk günlerinde ilişkiye girilir mi?
Evet. Daha önceden düşük yapmamış ve hiçbir sağlık problemi yoksa girilir.

İlginizi çekebilir  Ertesi gün hapı nedir? Etkileri, kullanımı ve sonrası nasıldır?

Hamileliğin ilk haftalarında ilişkiye girilir mi?
Evet. Girilir.

Hamileliğin ilk aylarında ilişkiye girilir mi?
Evet. Girilir.

Hamileliğin son haftasında ilişkiye girilir mi?
Evet. Erken doğum riski yoksa girilir.

Hamileliğin son aylarında ilişkiye girilir mi?
Evet. Erken doğum riski yoksa girilir.

Hamileyken ilişkide korunmak gerekir mi?
Baba adayında cinsel yolla bulaşan bir hastalık varsa korunmak gereklidir.