Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için düzenli ve sağlıklı beslenmenin yanında mental ve  fiziksel açıdan sağlığınızı koruyan bir diğer önemli etken  düzenli bir seks hayatına  sahip olmaktır. Seks her ne kadar fiziksel bir egzersiz gibi görünse de  sağlığınızı koruyan psikolojik ve ruhsal açıdan bir çok yararı vardır. Bu yararlar denekler üzerinde  yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda belirlenmiştir.

Stres oluşmasını önler:  Seks sırasında vücudunuzun en fazla salgıladığı hormonlar mutluluk hormonu olarak tabir edilen endorfin ve oksitosin hormonlarıdır. Bu hormonlar beynin zevk merkezini  aktive ederek  sinir sisteminin rahatlamasını sağlar. Tüm gerginliğinizi ve stresinizi  alan bu hormonlar seks sonrası yeni doğmuş bir bebek gibi olmanızı sağlar. Düzenli olarak seks yapan biri için sürekli endorfin hormonunun salgılanması normal hayatında stresten uzak kalmasını sağlar.

Kansere karşı korur: seks sırasında vücudunuzdan dışarı çıkan meni içerisinde prostat kanserini tetikleyen etken maddeler bulunur. Bu etken maddelerin vücuttan dışarı atılması ile özellikle prostat kanseri oluşmasını önler. Düzenli olarak seks yapan kişilerde prostat kanseri görüme olasılığı çok azdır. Prostat kanserinin belirli yaşın üzerinde görülme sıklığı bu durumun kanıtı sayılır.

Bağışıklık sistemini artırır: Hafta da 2 kez sek yapan bir insanın vücudunda seks yapmayan bir insana göre immunoglobin hormonu seviyesi çok yüksektir. İmmunoglobin hormonu vücut direncinin yüksek olmasını ve bağışıklık sisteminin güçlü olmasına katkı sağlayan bir hormon olduğu için düzenli seks yapan insanlarda  vücut direncini artırdığı yapılan çalışmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

Özgüveni artır: Seks sırasında aşk hormonu olarak bilinen  oksitonin salgılandığı için kişide karşıdakine güven duygusu artar. Bu duygunun oluşması aynı zamanda kişinin kendisine olan özgüveninin artmasını da sağlar.  Bilim adamlarının çiftler üzerinde yaptığı araştırmalar sonucunda öz güven eksikliği yaşayan bireylerin seks sonrasında öz güven artış oranı % 59 olarak açıklanmıştır.

İlginizi çekebilir  Hamilelikte ilişki ve ilişki pozisyonları

Kalbi korur: Seks sırasında salgılanan hormonlar ostrejen ve testesteron hormonlarının dengesini düzenleyerek kalbin dakika da atış  hızının 150 olmasını sağlar. Seks yapan bireylerin kalp atış hızı seks yapmayan birine göre 2.5 kat daha fazladır.  Kalbin fazla çalışması ostrejen ve testesteron oranını dengelediği için  kalbin sağlıklı bir şekilde kan pompalamasını sağladığı ve kalp hastalıklarının oluşma riskinin en aza indirdiği görülmüştür. İsviçre de 914 erkek üzerinde yapılan deney sonucunda bu veriler elde edilmiştir.

Depresyona iyi gelir: Hafta da 2 ve daha fazla seks yapan bireyler üzerinde yapılan uzun süreli çalışmada sperm yolu ile vücuttan atılan prostoglandin hormonu  depresyona sebep olan bir hormondur. Seks sırasında spermler ile vücuttan atılması özellikle bayanların daha az depresyona girmelerini sağlıyor.

Kalori yakmanızı sağlar: Seks fiziksel bir aktivite olduğu için sek sırasında farkında olmadan kalori yakarsınız. 30 dakikalık bir seks  vücudunuzda 5 km yürüyüş sonrasında yaktığınız kaloriyi yakmanızı sağlar.  Bu açıdan bakıldığında düzenli bir spor yapmış olursunuz. Düzenli olarak yapılan spor un olumlu etkilerini de görebilirsiniz.

Cinsel sağlığınızı korursunuz: Cinsel sağlık kişiler için çok önemlidir. Uzun süre seks yapmayan kişilerde oluşan kasık ağrısı, cinsel iktidarsızlık, erken boşalma gibi olumsuz durumların oluşmasını önleyerek cinsel hayatınızın daha sağlıklı olmasına katkıda bulunur.

Mutlu bir hayatınız olmasını sağlar: Bilim adamlarının yaptığı çalışmalarda düzenli seks yapan bayanların  ertesi güne daha huzurlu ve mutlu başladıkları görülmüştür. Erkeklerde benzer durum söz konusu olduğu için düzenli seks yapmak güne ve hayata mutlu başlamak anlamına gelir.