Cilt kuruluğu özellikle de soğuk havanın kurutucu etkisinden dolayı, ciltte yaygın görülen problemlerden biri. Ayrıca kış aylarında soğuk havanın etkisiyle kurumayla birlikte cilt yüzeyinde kızarıklık ve pullanmanın da oldukça arttığını söylemek gerekiyor.

Cilt kuruluğu neden kaynaklanır?

Kış mevsiminde cilt kuruluğunun neden kaynaklandığı hakkında bilgi veren Anadolu Sağlık Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanları Dr. Figen Akın ve Dr. Mehmet Coşkun Acay ise, nemin cilt bütünlüğü açısından oldukça önemli olduğunu belirtiyor. Bunun yanı sıra cildin doğal nemlendiricilerinin hyaluronik asit ve seramid olduğunu belirten Dr. Figen Akın, doğal nem faktörü adı verilen bu maddelerin ise kış mevsimi ya da nemi azalan kuru iklimlerde azalan nem miktarından dolayı daha fazla üretildiğini, ancak bazı kişilerin vücutlarında yeterince doğal nem faktörü üretemediklerinden dolayı el ve ayaklarında kuruma ve çatlamalar meydana geldiğinin altını çiziyor.

Koruyucu kremler nasıl seçilmeli?

Dr. Figen Akın’a göre, kış mevsiminin zorlu şartlarından dolayı cilt yüzeyinde meydana gelen bu tür çatlama ve kurumaları önleyebilmek için bazı koruyucu önlemler almak şart. Bu koruyucu önlemlerden ilki ise, C, E ve A vitaminlerini yeterince almaktan geçiyor.  Diğer önemli nokta ise, soğuk havanın kurutucu etkisine karşı cildi yeterince nemlendirmek. Ancak kullanılacak nemlendiricinin cilt tipine göre seçmeye çok dikkat etmek gerekiyor. Kuru ve hassas ciltler için nemlendirici kremler kullanılması önerilirken, yağlı bir cilde sahip olanlar ise daha çok su bazlı nemlendiricileri tercih etmeliler. Nemlendirici alırken ise ilk olarak pahalı bir kremin mutlaka iyi bir krem olmayacağını bilmek gerekiyor. Bu nedenle de krem alırken fiyatından daha çok içeriğindeki maddelere dikkat etmek oldukça önemli.  Ayrıca alınacak nemlendirici kremin parfüm içermemesine, renksiz ve kokusuz olmasına, Ph’ının deri Ph’ına yakın olmasına ve son olarak ta paraben ya da fragnencea gibi katkı maddeleri içerip içermediğine bakmak gerekiyor.

İlginizi çekebilir  Yaşlanmaya karşı cildi koruyan besinler ve mineraller

Dermatoloji Uzmanı Dr. Mehmet Coşkun Acay ise, genelde kol ve bacaklarda görülen cilt kuruluğunun vücudun farklı bölgelerinde de meydana gelebileceğinin altını çiziyor. Ayrıca Dr. Mehmet Acay, hava koşullarından ya da farklı etkenlerden dolayı meydana gelen cilt kuruluğu problemi için herhangi bir önlem alınmadığında çok farklı problemlere de yol açabileceğini de özellikle vurguluyor.