Gün içerisinde güneş ışığına gereğinden fazla maruz kalmak, cilt sağlığı açısından yetersiz besinler tüketmek, sigara içmek ya da fazla şeker tüketmek veya genetik faktörler cildin yaşlanmasına veya kırışıkların artmasına neden olan en önemli etkenler. Ev yapımı cilt maskesi ile bu duruma çözüm üretebilirsiniz.

Zamanın yıpratıcı etkilerine karşı koymak ve her zaman genç görünmek, hem kadınlar hem de erkekler için günümüzde en çok önem verilen detaylardan biri. Özellikle de günlük hayatın yoğunluğundan dolayı cilt bakımına yeterli zaman ayıramamaktan şikâyet edenler için uygulanabilecek en pratik yöntemlerden biri de ev yapımı cilt maskeleri. Oldukça kolay bir şekilde hazırlanabilen bu maskelerin en önemli avantajlarından biri de her zaman bulunabilen malzemelerden hazırlanması diyebiliriz.

Ayrıca cildi gençleştiren ev yapımı cilt maskelerini uygularken dikkat edilmesi gereken en önemli noktanın düzenli ve belirli aralıklarla uygulamak olduğunu da özellikle belirtmekte fayda var çünkü güzel bir cilt için bu maskelerin rutin bir şekilde uygulanması şart.

Ev yapımı cilt maskesi

Cildin yaşlanmasına neden olan faktörleri en aza indirebilmek için, evde oldukça kolay bir şekilde hazırlanabilen ve oldukça da etkili olan bu maskelerden birinin yapılışı ise şu şekilde;

Cilt maskesinin hazırlanışı

1 su bardağı suda 3 çorba kaşığı pirinci 10-15 dakika kadar kaynattıktan sonra ılık hale gelinceye kadar soğumaya bırakın ve daha sonra içerisine 1 çorba kaşığı bal ve 1 çorba kaşığı da sütü ekleyip hamur kıvamına gelen kadar karıştırın. Maskeniz hazır.

Cilt maskesinin uygulanışı

Hazırlamış olduğunuz bu maskeyi dairesel hareketlerle yüzünüze uyguladıktan sonra yaklaşık 15 dakika bekletip daha sonra da durulamanız yeterli. Etkisini görebilmek için, bu maskeyi 2 hafta boyunca ve 3-4 gün aralıklarla haftada 2 defa uygulamanız gerektiğini de mutlaka eklemek gerekir.

İlginizi çekebilir  Erken yaşta ortaya çıkan cilt kırışıklığına çözüm mümkün

Maskenin etkisini arttırın!

Her zaman genç görünen parlak ve bakımlı bir cilt için yapılması gerekenlerden bir diğeri de, nemlendirici ürünler kullanarak düzenli olarak cildi beslemek, kolajen üretmesini sağlamak ve de aşırı yağlı yiyecekler tüketmekten kaçınmak. Özellikle de rüzgârlı havalarda cildin kurumasını ve çatlamasını önlemek için nemlendirici kremler kullanmak oldukça önemli. Bu noktalara dikkat ederek maskenin daha etkili olmasını sağlayabilir, birçok ünlü ismin sahip olduğu bakımlı ve sağlıklı görünen bir cilde siz de kolaylıkla sahip olabilirsiniz.