Saç, fiziksel görünüşün tamamlayıcı unsurları arasında kabul edilmektedir. Bu nedenle saçlarda yaşanan sorunların çözümü son derece önemlidir. Gelişen teknoloji ve bilimsel çalışmaların neticesinde saçları dökülen kişiler birçok alternatif sunulmaktadır. Değişik tedavi yöntemleri olsa da saç ekimi en güvenilir yöntem olarak kabul edilmektedir.

Saç ekimi

Saç ekimi, bireylerde saçların güçlü ve yoğun olduğu bölgelerden alınıp, saç kaybının yaşandığı bölgeye nakledilmesi sonucunda ortaya çıkan estetik operasyondur. Saçın alındığı kısımlara dikkat edildiğinde genellikle arka ve enseye yakın kısımlar tercih edilmektedir. Bu bölgelerde genellikle saç dökülmesi yaşanmaz. Saç ekimi konusunu ciddiye alarak, bu konuda gerekli araştırmaları yaparak tercihte bulunmak son derece önemlidir.

Saç ekimine kimler ihtiyaç duyar?

Saç ekimi işlemine her yaştan, cinsiyet farkı gözetmeksizin herkes ihtiyaç duyabilir. Özellikle kellik sorununun başladığı kişiler bu hizmete başvurmalıdır. Saç dökülmesinin fazla yaşandığını hissedenler bu hizmete kısa sürede başvururlarsa hem işlemin yapımı kolaylaşacak hem de maddi olarak daha az giderle bu işlemi yaptırabileceklerdir.

Günümüzde saç ekimi hizmetine erkeklerin kadınlara oranlar daha fazla başvurduğu görülmektedir. Özellikle 40 yaşın altındaki erkeklerde bu sorun geçmiş dönemlere göre daha fazla yaşanmaktadır ve 40 yaşından sonra saç dökülmesinin genellikle durduğu belirlenmiştir. Genç nüfusta artan saç dökülmesi sorunu, saç ekimi hizmetinin daha fazla tercih edilmesini sağlamıştır.

Saç dökülmesinin nedenleri

sac-ekimi-ve-dokulen-saclarGenetik sorunlar

Saç dökülmesi yaşayan kişilerin önemli bir bölümünde bu duruma genetik durum neden olmaktadır. Babasında ya da aile büyüklerinin genelinde bu sorunu yaşayan kişiler belirli yaştan sonra saç dökülmesi sorunu yaşayabilmektedir. Bu noktada ailesinde saç dökülmesi olan herkesin saçının döküleceği sonucu çıkmasa da önemli bir yüzdeyle bu durum gerçekleşmektedir. Genetik durum nedeniyle dökülen saçların ilaçlarla tekrar sağlıklı bir hale kavuşması oldukça zordur. Saç dökülmesini bu nedenle yaşayan kişiler saç ekimi hizmeti almalıdır.

Saç bakımı yanlışları

Saç bakımında bazı yanlışlar yapılmaktadır. Özellikle saçın yapısına göre bakım yapılmaması bunda en önemli etkendir. Yani, saçın yapısının yağlı, kuru, ince telli, kalın telli olması gibi yönlerine dikkat edilmelidir. Bu noktaya dikkat edilmeden yanlış ürünlerin seçilmesi fayda yerine zarar vermektedir. Özellikle şampuan, saç kremi gibi ürünlerin yanlış seçilmesi de dökülme sorununa adeta davetiye çıkarmaktadır.

İlginizi çekebilir  Yaşlanmaya karşı cildi koruyan besinler ve mineraller

Zarar veren kozmetik ürünler

Saçın görüntüsünü ön plana çıkarmak için bazı kozmetik ürünler kullanılmaktadır. Bu ürünler saçın şekil almasını ve dondurularak uzun süre aynı görüntüde kalmasını sağlamaktadır. Bu tarz ürünlerin günlük olarak kullanılması ve saçların yıkanmaması saç dökülmesine zemin hazırlamaktadır. Kozmetik ürün tercihi son derece dikkatli yapılmalı ve sürekli kullanımdan kaçınılmalıdır.

Yanlış beslenme

Saç dökülmesinin nedenlerinde beslenme yanlışlıkları gerçeği de karşımıza çıkmaktadır. Yağlı ve dengesiz beslenme saçlara doğrudan etki etmektedir. Yeterli derecede vitamin alınmaması ya da aşırı kilo alınıp, verilmesi sonucunda saçlar dökülebilmektedir.

Saç ekimi nasıl yapılır?

Saç ekiminde iki yöntem kullanılmaktadır:

FUT tekniği

Saç ekiminde kullanılan klasik yönteme FUT yöntemi denilmektedir. Klasik şerit yöntemi olarak da adlandırılan bu yöntemde ensenin biraz üst kısmından alınan yaklaşık 10×3 cm ebatta saçlı deri mikrogeftler haline getirilir ve şerit halinde saçsız alana ekilir. Bu yöntemle birlikte tek seansta yaklaşık 6000 saç teli ekilebilmektedir. Tek seansta 6000’den fazla saç ekmek mümkün değildir. Arka kısımdan alınacak dokunun limiti vardır ve bu limit aşılmamalıdır. Klasik yöntemde 6 aylık aralarla en fazla 3 seans ekim yapılmakta ve işlem 3-4 saat sürmektedir.

FUE tekniği

Saç ekiminde FUE tekniğine ameliyatsız saç ekimi de denilmektedir. Bu yöntemde de saç ensenin biraz üzerinden alınır ancak bu yöntemde saçın alınma şekli farklılık göstermektedir. Bu yöntemde doku değil tek tek saç teli alınarak nakledilmektedir. Bu yöntemler 3-4 gün arka arkaya ve bir günde ortalama 1500’e kadar saç teli nakledilebilir. Bu yöntem uzun sürdüğü için zorlu bir süreç olsa da saçlarını kısa kestirmeyi düşünenler iz kalmadığı için tercih etmelidir. FUE yöntemi için göğüs ve sırttaki kıl köklerinin kullanılmaya başlanması da büyük avantaj sağlamıştır.

Saç Ekiminde Klinik Seçimi Önemlidir
Saç Ekiminde Klinik Seçimi Önemlidir

Dikkat edilmesi gerekenler

Saç ekimini tercih edenlerin şu noktalara dikkat etmeleri gerekmektedir;

 1. Saç ekimi mikro cerrahi tecrübesi olan ve saçlı deri anatomisini iyi bilen cerrahlar gerçekleştirmelidir.
 2. Başarısıyla dikkat çeken kuruluşlar tercih edilmelidir.
 3. Saç ekimi yapılmadan önce dijital ortamda ekimden sonraki durum incelenerek karar buna göre verilmelidir.
 4. Saç ekiminin ciddiye alınması ve bunun bir operasyon olduğunun farkına varılması gerekmektedir.
 5. Saç ekimi steril ortamda yapılmalı ve sonrasında gerekli tedbirler alınmalıdır.
İlginizi çekebilir  Erken yaşta ortaya çıkan cilt kırışıklığına çözüm mümkün

Faydaları

Saçlarında sorun yaşayan ve saç ektirmeye karar veren kişiler bu işlemden önemli faydalar görmektedir. Saç ekiminin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 1. Psikolojik sorunlara neden olan saç dökülmesi sorununun en kalıcı çözümü saç ekimidir.
 2. Saç ekimi yaptıran kişiler sosyal anlamda rahat bir nefes almaktadır.
 3. Saç ekimi yaptıran kişiler çeşitli kozmetik ilaçlar ya da karışımlar kullanmak zorunda kalmayacaklardır.
 4. Doğru klinik tercih edildiğinde kısa süreler içinde olumlu sonuç elde edilmektedir.
 5. Saç ekimi doğru şekilde gerçekleştirildiğinde herhangi bir yan etkisi yoktur.
 6. Yapılan işlemlerde genellikle hastalar acı hissetmemekte ve birkaç seans içinde sorunları çözüme kavuşmaktadır.

Fiyatları

Saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin öncelikleri arasında saç ekimi fiyatları konusu yer almaktadır. Bu konu hizmeti alacağınız kuruluşlara göre farklılık göstermektedir. Bazı sağlık kuruluşları saç teli başına ücret çıkarırken bazı sağlık kuruluşları tüm seansları hesaplayarak genel bir fiyat sunmaktadır. Operasyon öncesi ve sonrasında yapılacak uygulamalar da istenen fiyata dahildir. Günümüzde 2500 TL civarından başlayan ve 10000 TL’nin üzerinde fiyatlar sunan klinikler bulunmaktadır. Saç ekiminde kellik durumu, kişinin ense kısmında bulunan saç kökü gibi etkenler fiyat üzerinde doğrudan etkilidir.

Saç ekimi sonrası bakım

Saç ekimi sonrasında mutluluk yüzünüzden okunabilir.
Saç ekimi sonrasında mutluluk yüzünüzden okunabilir.

Saç ekimi yaptıran kişiler operasyonun ardından bazı noktalara dikkat etmelidirler. Özellikle operasyonu yapan cerrah tarafından kullanılması önerilen bakım ürünleri dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. İlk 3 aylık periyot bu konuda belirleyici olacağından bu süre içinde özel bakım yapmaya özen göstermeniz gereklidir.

Saç ekimi operasyonunun ardından 12 saat araç kullanmamanız önerilmektedir. Operasyondan sonraki ilk 3 günde ağır işlerden, stresten, spordan, alkolden ve cinsel ilişkiden uzak durmanız gereklidir. Operasyon yapıldıktan 3 gün sonra saçınızı önerilen şampuanla yıkayabilirsiniz. İlk 15 günlük sürede saçınıza sprey ya da jöle sürmeyin. Saç ekimi sonrasında ekim yapılan alanda dökülme yaşanabilmektedir. Asıl sonucun 8 haftadan itibaren alınacağını unutmamalısınız.

FUT tekniğiyle yani ameliyatlı saç ekiminde dikişler alınana kadar çok dikkatli olmanız gereklidir. Kirli ve tozlu ortamda bulunmamaya özen gösterin. Dikişler alınana kadar yüzme havuzuna girmeyin. Saçlarınızı yıkarken de size gösterilen masaj hareketlerini yapmaya özen göstermelisiniz. Saç ekimi yapılan alanı sürekli kaşımamanız gereklidir.