Lazer epilasyon nedir?

Lazer epilasyon, kadınların ve erkeklerin en büyük sorunu olan tüylerden kurtulma yollarından biridir. Diğer yöntemlere göre daha etkili olduğu bilinmektedir. Erkeklerde de uygulanıyor olması aslında çok avantajlı ve çok rağbet görmesini sağlamaktadır. Ergenlik çağından itibaren vücudumuzun belli yerlerinde ortaya çıkan bu tüylerden kurtulmak için bir çok yöntem denenmektedir. Ağda, epilasyon aleti, jilet, tüy dökücü krem gibi yöntemler tüylerden kesin olarak kurtarmamaktadır. Jilet ya da tüy dökücü kremler tüylerin daha kalın çıkmasını kolaylaştırmaktadır. Bu yüzden kesin çözüm olmamakla birlikte bazen daha da korkutucu olabilmektedir. Diğer türlere göre daha kalıcıdır ve daha etkili olmaktadır. Genellikle seanslar 4-8 hafta arası olmaktadır. Tek seansta tüylerinizden kurtulamazsınız. 12 yaşından büyüklere uygulanmaktadır. Yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken bir kaç önemli nokta bulunmaktadır. Bunlar öncelikle tercih edeceğiniz yerin ciddi bir sağlık kuruluşu olması, en yeni teknolojik aletleri kullanmalarıdır.

 

Lazer Epilasyon Kıl/Tüylerinizden Kurtulmanız İçin En Kalıcı Yöntemlerden Biridir.
Lazer Epilasyon Kıl/Tüylerinizden Kurtulmanız İçin En Kalıcı Yöntemlerden Biridir.

Lazer epilasyon çeşitleri

Ten rengine göre yapılan bu ayrımda açık ten rengine sahip olanlara farklı bir teknolojik alet, buğday ten rengine sahip olan kişiler için farklı bir teknolojik alet kullanılmaktadır. Bu farklılığın sebebi derideki melanin pigmentinin ten rengine göre emilim düzeyinin farklılık göstermesidir. Ten renginden kasıt genetik ten rengidir. Güneşte bronlaşan tene yapılan lazer tedavisi etkisiz ya da az etkili olmaktadır. Bu yüzden kullanılan aletlerde farklı kişinin ten rengine göre belirlenmektedir. Esmer tenli bir kişi için kullanılan lazer aleti açık renkli birine uygulanırsa derisinde yanıklar ve izler oluşabilmektedir. Ten renginden ziyade tüy rengi açık olanlara da lazer  uygulanması oldukça zordur. Lazer çeşitleri ten rengine göre ve kıl/tüy derinliğine, cilt hassasiyetine, kılların kalınlığına göre değişmektedir. 4 çeşidi vardır. Şimdi bunlardan bahsedelim.

Alexandrite Lazer

Bu çeşitte lazer ışığı elde etmek için materyal olarak Alexandrite kristali kullanılır. Dalga boyu 755 nm. dir. Çıplak gözle görülemez. Açık ten rengi olan kişilere uygulanmaktadır. Koyu tenli kişilerde ise yan etkileri olabilmektedir. Acısız bir işlemdir. Yüzde uygulandığında ince tüylerin artışına sebep olacağından yüz bölgesinde uygulanması önerilmemektedir. 45 günlük arayla seanslar uygulanmaktadır.

Diode Lazer

Bu çeşitte diot lambaları kullanılarak ışın elde edilir. Diot 810nm dalga boyuna sahiptir. Melanin pigmentine hassasiyeti Alexandrite lazere göre daha düşüktür. 30 gün arayla seanslar uygulanmaktadır. Deride derinlere inebilmektedir.

Nd:Yağ Lazer

Bu lazer tipinde asıl yok edilmek istenilen bölge kıl köklerini besleyen bölgedir. Ağrılı bir yöntemdir. Koyu cilt tipleri için uygun olduğu bilinmektedir. Kullanım alanı kısıtlıdır. Damar, sivilce ve akne izlerinin tedavisinde kullanılabilmektedir.

İlginizi çekebilir  Erken yaşta ortaya çıkan cilt kırışıklığına çözüm mümkün

IPL Lazer

Gerçek lazer ışığı üretmediği için sadece tüy köklerini inceltmektedir. Bu da çok seans yapılmasını sebep olmaktadır.
Bu lazer türü epilasyon dışında da kullanılmaktadır.

 1. Anti –aging (cilt gençleştirme),
 2. Cilt çatlakları, siğil ve yara izleri,
 3. Damar hastalıklarının tedavisinde,
 4. Cilt lekelerinin giderilmesinde,
 5. Gül hastalığı tedavisinde,
 6. Dövmelerin silinmesinde,
 7. Sedef hastalığı,
 8. Atopik ve seboreik dermatit gibi rahatsızlıklar

Yukarıda da görüldüğü gibi lazer cihazları sadece epilasyon için kullanılmamakta bu yöntemle kişiler vücutlarındaki dövmeleri sildirebilir, cilt lekelerinin giderilmesinde de kullanmaktadır

Lazer epilasyon hangi bölgelere uygulanır?

Ten renginin açık olup tüy rengi koyu olanlarda daha etkili olan bir yöntem olduğu bilinmektedir. Peki bu yöntem vücudun hangi yöntemlerinde uygulanmaktadır. Biraz da bundan bahsedelim.

KADINLARDA

 1. Koltuk altı,
 2. Genital bölge,
 3. Bikini bölgesi,
 4. Bacaklar,
 5. Yüz bölgesi (göz ve kirpik çevresi hariç),
 6. Kol,
 7. Sırt bölgesi,
 8. Boyun bölgesi,
 9. Göğüs Bölgesi.

ERKEKLERDE

 1. Sakal üstü,
 2. Kaş arası,
 3. Kulak,
 4. Ense,
 5. Boyun bölgesi,
 6. Omuzlar,
 7. Göğüs bölgesi,
 8. Sırt bölgesi,
 9. Kol bölgesi,
 10. Bacak bölgesi.

Lazer epilasyon uygulanmayan bölgeler

 1. Açık yaralar,
 2. Egzama ve mantar hastalığı bulunan bölgelere,
 3. Et beni,
 4. Saç dipleri,
 5. Burun ve kulak içleri,
 6. Göz ve kirpik çevresi,
 7. Dövme üzerine uygulanmamaktadır. ( Dövme bozulacaktır. )

Lazer epilasyondan önce yapılması gerekenler

Öncelikle bronzlaşan tenlerde uygulanması zor olduğundan ve etkisi fazla olmadığından güneş banyosundan, solaryumdan kaçınmak önemlidir. Tüylerin renginin sarartılmaması gereklidir. Tüy renginin koyu olması uygulamayı daha kolaylaştıracaktır. Son 6 ay içinde “Roaccutane” adlı ilacı kullanmamış olmanız gereklidir. Kıl/tüy uygulamadan önce jilet ve makas gibi aletlerde kısaltılmalıdır. Tüylerin çok uzun olmaması ancak derinin üstünde görünmesi gereklidir. Ağda, cımbız, epilasyon aleti gibi yöntemleri kullanmanız kıl köklerini incelteceğinden lazer epilasyonu zorlaştıracaktır. Bu yöntemleri kullandıktan 3 hafta sonra lazere başlanması daha iyi sonuç verebilmektedir.

Lazer epilasyondan sonra yapılması gerekenler

Güneş ışınlarından uzak durmak gereklidir. Eğer uzak durması zorsa yüksek faktörlü güneş kremlerini kullanmanız korunmanızı sağlayacaktır. Solaryumdan uzak durmalısınız. Banyo yaparken suyun sıcaklığının fazla olmamasına dikkat edin. Derinize zarar verebilir.  Lazer yapılmış bölgelere kese, peeling gibi tahriş edici şeyler uygulanmaması gereklidir. Tüyleriniz için lazerden önce ağda, cımbız, epilasyon aletlerini kullanmadığınız gibi lazerden sonra da kullanmamalısınız. Lazer epilasyon uygulaması sırasında seans günlerine uymanız seansların etkisini arttıracaktır.

Lazer epilasyon fiyatları

Fiyatları şehirden şehre ve uygulanan bölgelere göre farklılık göstermektedir. Her bölge içinde ayrı bir fiyat verilmektedir. Herkeste aynı zamanda sonuç vermeyebilir, bu yüzden seans üzerine çalışılmaktadır.Seans başına ödenen ücretler aynı olsa da kişiden kişiye seansın çokluğu değişmektedir. Yani kişinin tüylerinin koyu renkte, kalın olması gibi etkenler fiyatları da etkilemektedir. Paket fiyat belirleyen yerlerde var. Tabi gideceğiniz yerin ciddi bir sağlık kuruluşu olması ve cilt doktoru barındırması gibi etkenlerde fiyatları belirlemektedir. Ne kadar sağlıklıysa o kadar pahalı olacak diye bir şey yok ama siz yine de gitmeden araştırıp gidin. Öncelikle genel fiyatlarından bahsedelim. Fiyatları aralıklar halinde vereceğiz. Bu sayede fikir edinmiş olacaksınız.

İlginizi çekebilir  Yaşlanmaya karşı cildi koruyan besinler ve mineraller
KADIN ERKEK
Bölge Seans Fiyatı Bölge Seans Fiyatı
Tüm Genital 140-160 TL Sakal Üstü 55-65 TL
Koltuk Altı 60-70 TL Boyun 60-70 TL
Yarım Alt Bacak 320-340 TL Ense  60-70 TL
Tam Bacak 600-700 TL Genital 380- 410 TL
Tüm Vücut( Yüz Hariç) 780-840 TL Tüm Vücut 1620-1730 TL
Tüm yüz 120-180 TL Göğüs 380-420 TL
Bıyık 55-65 TL Göğüs ve Omuz 500-600 TL
Bikini 80-100 TL Omuz 200-250 TL
Çene 50-60 TL Sırt ve Omuz 500-600 TL
Yarım Kol 190-220 TL Sırt 400-500 TL
Favori 50-60 TL Kuyruk Sokumu 260-300  TL
Göbek 50-60 TL Tüm Kol 380-450 TL
Göğüs Arası 50-60 TL Kaş Arası 35-50 TL

Lazer epilasyonun zararı var mıdır?

Lazer dediğimiz ışınlar radyasyon yaydığı için röntgen cihazlarında, tomografi cihazlarından da nasıl zarar görüyorsak lazer ışınlarından da zarar görmekteyiz. Telefon, televizyon gibi teknolojik aletlerde de bulunmaktadır. Lazerin direk deriye tutulması durumu bu zararı da arttırmaktadır. Kıl köklerini yok etmesi ya da inceltmesi de yaydığı ışınlar sayesinde olmakla birlikte oldukça güçlüdür. Günümüzde herkesin tercih ettiği bir yöntem olmasından kaynaklı ticari bir amaç haline gelmektedir. Herkes bir lazer cihazı alıp bu işi yapmaya çalışmaktadır. Oysa insan vücudu her şeyden kıymetlidir. Bu yüzden uygulamayı bilen bu işin uzmanı olan doktorlara kendinizi emanet etmelisiniz. Bazı doktorlar cilt kanserine yol açabileceğini söylemektedir. Her yararlı yöntemi zararı da vardır. Bu yüzden gerçekten bu yöntemi kullanmak istiyorsanız her zararı da göz almışsınız demektir. Yine de bu yöntemde kararlıysanız kendinizi emin ellere teslim etmelisiniz. Nasıl ki önemli bir ameliyat için en uzman doktorlar arıyorsanız bunun içinde işinde uzman bir sağlık kuruluşuna başvurmanız sağlığınız için en iyisi olacaktır.