Sivilce

Sivilce en fazla yüz, göğüs, omuzlar ve sırtta oluşur. Yüzde oluştuğunda ise bir çok insanın kabusu olmaktadır. Ergenlik çağına gelmiş her birey sivilcelerinden şikayet etmekte ve bu problemi çözmek için yollar aramaktadır. Doktora gitmek, doğal yollara başvurmak gibi çözüm yolları ararlar. İlaçların bazı yan etkileri olduğunu düşünürsek doğal yöntemler kullanmak aslında en güvenilir ama bir o kadar yavaş çözüm getiren bir yoldur. Sizde bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen başkalarına göre küçük size göre büyük bir sivilceyle baş etmeye çalışıyorsunuz.

Neden olur?

Ergenlik dönemine giren bireylerin hormonal nedenlerden dolayı fazla yağ salgılaması, ciltte gözeneklerde yağ birikmesi gibi nedenler sivilcenin oluşumunda etkilidir. Birde bu sorunun daha da büyümesine ortam sağlayan nedenler vardır. Hormonlar, kullanılan bazı ilaçlar, dengesiz beslenme, aşırı kozmetik ürün kullanımı, hamilelik, doğum kontrol hapları, vitamin eksikliği, terleme, mevsim değişikliği, cildi tahriş etmek, güneş kremleri, stres, sivilceyi sıkmak, adet öncesi gibi nedenler sivilceyi arttırmaktadır.

Nasıl geçer?

Cildi her daim temiz tutmak çok önemlidir. Oluşumunu engellediğimiz problemin çözülmesi de kolay olur. Oluşumuna neden olan şeyleri ortadan kaldırmak önemlidir.  Sağlıklı beslenmek, spor yapmak, stresten uzak durmak, aşırı kozmetik ürünü kullanmamak, cildi tahrip edecek ürünler kullanmamak, sivilceyi sıkmamak kesin çözüm olmasa da en azından daha fazla oluşmasına engel olmaktadır. Eğer sivilcelerinizden çok şikayetçiyseniz ve sizi gerçekten rahatsız ediyorsa bir cilt doktoruna gitmeniz gereklidir. Vereceği ilaçları düzenli kullanmak ve bol su tüketmek kesin çözüm olabilmektedir. Ancak problem küçük çaplı ise bir kaç tane ise doğal yöntemleri uygulamak ilacın yan etkilerine maruz kalmamak için daha sağlıklı olacaktır.

Sivilceden kurtulmak için doğal yöntemler

Doğal maskeler

 1. Bal ve tarçın maskesi
  2 yemek kaşığı ve 1 çay kaşığı bal karıştırılıp dairesel hareketlerle yüze sürülür. 15-20 dakika yüzde bekletilir. Sonra bol su ile yıkanıp temizlenir. Bal gözenekleri temizler. Ayrıca cildi rahatlatır.
 2. Papaya maskesi
  1 adet taze papaya ezilir. Yüzü yıkadıktan sonra yüze sürülür ve 15-20 dakika bekletilir. Bol su ile durulanır. Papayanın iltihap kurutan özelliği yüzünüzü kurutur ise yüzünüze nemlendirici sürebilirsiniz.
 3. Çilek ve bal maskesi
  3 adet çilek ve 2 kaşığı bal ile kolayca hazırlanan bu karışım gözenekleri küçültür. Çilekleri iyi püre haline kadar ezdikten sonra balla karıştırıp yüzünüze sürün. 15 dakika kadar yüzünüzde bekletin. Bol su ile durulayın.
 4. Karbonat maskesi
  Karbonat ve suyu macun kıvamına getirin ve 2 dakika boyunca dairesel hareketlerle yüzünüze sürün
 5. Kil maskesi
  Kil ve suyu karışımıyla yapacağınız maskeyi haftada iki kere kullanırsanız cildinize çok iyi gelecektir.
 6. Aspirin maskesi
  Küçük bir kapta aspirin ve az miktar suyu ezin. 30 dakika bekledikten sonra peçete ya da bezle silin.
İlginizi çekebilir  Ev yapımı cilt maskesi ile gençleşmek mümkün

Doğal peeling

 1. Üzüm ve elma sirkesi
  Üzüm ve elma sirkesini suyla seyreltip her gün yüzünüzü temizleyin. Gece uygulamanız yüzünüze bu karışımı sürdükten sonra güneşe çıkmamanız gerektiği için daha iyi olacaktır.
 2. Lavanta ve kekik suyu
  Lavanta ve kekik suyunun biraz biraz karıştırarak yüzünüze sürerseniz etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.
 3. Papatya çayı
  Papatya çayını içtiğinizde vücudunuza yararı çok fazla, yüzünüze uyguladığınızda ise sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz.
 4. Limon
  Limon suyunu pamukla yüzünüze uyguladığınızda da etkili sonuçlar elde edeceksinizdir. Çok fazla yüzünüzde bekletmemeye özen gösterin aksi takdir limondaki asitten kaynaklı yüzünüzde farklı bir problem ortaya çıkabilir.