Genellikle 25-30 yaşları arasında belirmeye başlayan yaşlanma belirtilerini son zamanlarda ortadan kaldıracak birçok kimyasal ürün ve teknolojik uygulama geliştirilmiş olsa da, bu ürünlerin birçoğu aynı zamanda doğal görünümü ortadan kaldırdığı için ne yazık ki beklentileri karşılamayabiliyorlar. Oysaki cilde herhangi bir müdahale yaptırmadan önceki süreci çok iyi değerlendirirseniz,  daha uzun yıllar genç ve güzel görünebilirsiniz.

Yaşlanmayı durdurun!

Yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasından önce dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, beslenmeye dikkat etmek ve cildi koruyan besinlerden mümkün olduğunca çok tüketmek. Bu noktada Dr. Nejat Ata Ertek’in en çok tavsiye ettiği besin ise ceviz. Yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırabilmek için cevizi bol bol tüketmekte fayda var.

Cildin yaşlanmasını azaltmanın en önemli şartlarından bir diğeri de, sağlıksız gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmak ve dengeli beslenmeye dikkat etmek. Belli bir yaştan sonra fazla tüketilen şeker ve sağlıksız ürünler cilt hücrelerinin hızla yaşlanmaya neden olan en önemli etmenler arasındalar.

Besinler ve minerallerle bütünleşin

Yaşlanmaya karşı oldukça etkili olan vitamin ve mineraller ise; A,C ve E vitaminleri. Bu vitaminlerden biri olan C vitamini, cilt yüzeyindeki kırışıkları önemli ölçüde azaltıyor. Bu nedenle mandalina, portakal, greyfurt gibi turunçgiller başta olmak üzere, maydanoz, domates, yeşilbiber, çilek ve kivi gibi C vitamininin bol bulunduğu meyve ve sebzelerden mümkün olduğunca tüketmekte fayda var. A vitamini ise, göz sağlığı açısından oldukça önemli olmasının yanı sıra, özellikle mevsim geçişlerinde cildin yıpranmasını ve kurumasını önlediğinde dolayı A vitaminin bol bulunduğu et, süt ve tereyağ gibi süt ürünlerinden gerekli miktarda tüketmek gerekiyor. Yine yaşlanma karşıtı vitaminler arasında bulunan vitaminlerden E vitaminininse, cilt hücrelerini yenileyici özelliğe sahip olduğunu ve aynı zamanda hücrenin daha uzun yaşamasını sağladığını da özellikle belirtmek gerekiyor. Ayrıca patates, mantar, et, yumurta, balık ve ayçekirdeği içerisinde bulunan selenyum da yaşlanmadan koruyan oldukça etkili minerallerden.

İlginizi çekebilir  Lazer epilasyon ve bilinmesi gerekenler

Diğer çözümler

Dengeli beslenmenin yanı sıra, 30’lu yaşlardan itibaren belirmeye başlayan cilt kırışıklarını önlemek için yapılması gereken en önemli şeylerden biri de, nemlendirici kremler kullanmak. Özellikle de 25 yaşından sonra cildinize uygun olan cilt nemlendirici kremlerden kullanarak göz çevresi gibi önemli bölgeleri düzenli olarak nemlendirmek genç kalabilmek için oldukça önemli.