Annelerin, bebeklerine en iyi şekilde bakabilmek için oldukça yoğun bir çaba harcadıkları bir gerçek. Günümüzde annelerin bu ihtiyaçlarına cevap verebilmek için, bebek bakım ürünlerinin sayısı ve çeşidi de her geçen gün artıyor. Annelerin bebeklerin hassas cildi için en çok kullandıkları bakım ürünü ise, bebek bakım yağı.

Bebek bakım yağı

Bebeğin beynini uyarmasının yanı sıra fiziksel gelişimine de katkıda bulunan bebek bakım yağı, son dönemde annelerin en çok kullandığı bebek bakım ürünlerinin başında geliyor. Piyasada bilinen pek çok marka tarafından satılan bebek yağlarının anneler tarafından bu kadar çok tercih edilmesinin nedenlerinden biri de, bebeğin sindirim sistemini rahatlatmasına ek olarak anneyle bebek arasındaki bağın kurulmasına yardımcı olması.

Bebek bakım yağı tehlike saçıyor!

Cilt bakım uzmanları, bebek bakım yağları konusunda anneleri uyarıyor. Bu yağların çoğu bebeğin cildinde hemen görülmese de, ileride uzun vadede hasara yol açabiliyor. Bebek bakım yağlarının içerisine ayçiçek, zeytinyağı gibi doğal yağlar eklense de, bu tür bakım yağları bebekte çeşitli cilt sorunlarına yol açabiliyor. Bebek yağlarının ciltte neden olabileceği en önemli sorunlardan biri de egzama. Üstelik egzama rahatsızlığı çocukluk çağı hastalığı olarak her 3 çocuktan birinde görülecek kadar da yaygınlaşmış durumda.

Bu nedenle reklamı yapılan ve almaya teşvik edilerek piyasada satılan bebek yağlarının ya da herhangi bir doğal yağın bebek bakım yağı olarak kullanılmaması gerekiyor. Konuyla ilgili olarak Manchester Üniversitesi araştırmacılarının yaptığı araştırmalar da, bebek bakım yağlarının zararlı olduğunu kanıtlar nitelikte. Söz konusu çalışmalara göre, doğal yağlar bile içeriklerinde bulunan yağ asitlerinden dolayı bebeklerin oldukça hassas olan cildinin tahriş olmasına neden olabiliyor.

Son zamanlarda bebek yağının zararlı etkisi konusunda yapılan çalışmalardan biri de İngiltere’deki Royal Ebelik Yüksek Okulunda görevli olan Dr. Alison Cook’a ait. Dr. Cook, ebelerin bile oldukça sık kullandığı bebek bakım yağlarının cildi oldukça ciddi miktarda zarar verdiğini kanıtlar nitelikte. Bununla birlikte, piyasada satılan çok sayıda bakım ürünü bulunmasına rağmen bebeklere masaj yaparken sadece su kullanılması da uzmanların tavsiyeleri arasında.

İlginizi çekebilir  Tüp Bebek Nedir? Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Uygulanır?