Sağlıklı bir vücuda sahip olduğunuzu gösteren ilk işaret pürüzsüz ve parlak görünen bir cilde sahip olmak. Bu durum kadınlar ise daha çok ön plana çıkıyor. İşte pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olabilmek için bilmeniz gerekenler.

Parlak bir cilt için: Eğer kuru bir cilt yapınız varsa ve cildinizin ışıl ışıl parlak bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız, özellikle de sabahları kuru olan cildinizi hafifçe fırçalayarak kan dolaşımının hızlanarak yüzeye çıkmasını ve doğal yağ üretiminizin artmasını sağlayabilirsiniz.

Soğuk su ile kan dolaşımınızı hızlandırın: Kış mevsiminde soğuk suyla duş almak biraz zor ancak duş almaya başlarken soğuk suyla başlayıp sıcak suyla duş almaya devam ettiğinizde kan dolaşımını artırarak cildinizin daha parlak ve canlı olacağını görebilirsiniz.

Duş alırken kese yapın: Vücuttaki ölü derilerin daha kolay atılmasını sağlayan kese, aynı zamanda kan dolaşımını da artırır ve cildin nefes almasını sağlar. Ayrıca kese, cilt sağlığının yanı sıra, topuk ve dirsek bakımı için de mükemmel bir araç.

Cildinizi düzenli aralıklara nemlendirin: Duş aldıktan ya da yüzünüzü yıkadıktan sonra cildinizin azalan nemini tekrar kazandırmak çok önemli. Bu nedenle günün belli saatlerinde nemlendirici krem uygulamak, özellikle göz çevresindeki kırışıkların azalmasına ve daha geç oluşmasına yardımcı olur. Ayrıca duştan hemen sonra nemlendirici losyon uygulayıp daha sonra da cildinizi hafifçe kurulayabilirsiniz. Bu sayede cildinizin nemli kalmasını sağlamış olursunuz.

Uyku düzeninize dikkat edin: Yaş ilerlemesine bağlı oluşan kırışıkların daha geç ortaya çıkmasını sağlamak içinse, gece erken saatlerde uyumak ve 7 saat uyumak beyin sağlığının yanı sıra, cilt sağlığı için de oldukça önemli. Ayrıca her zaman aynı saatte uyumak ta daha genç kalmanızı sağlayabilir.

İlginizi çekebilir  Sivilce neden olur ve nasıl geçer?

Cildinizin gözeneklerini iyice temizleyin: Gün içerisinde makyaj yapıyorsanız, cilt gözenekleriniz tıkanabileceğinden dolayı günün sonunda makyajınızı çıkardıktan sonra temizleyici bir tonik yardımıyla tıkanan gözeneklerinizi açabilir ve bu sayede cildinizin nefes aldığını ve daha canlı kaldığını görebilirsiniz.

Aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durun: Aşırı yağlı yiyecekler, cildin gözeneklerinin tıkanmasına ve havasız kalmasına neden olduğundan dolayı cilt sağlığı açısından oldukça zararlı. Ayrıca akne oluşumunun en önemli nedenlerinden biri de yağlı yiyecekler. Güzel görünen bir cilde sahip olabilmek içinse, aşırı yağ içeren abur cuburlar ve sağlıksız gıdalardan da uzak durmak oldukça önemli.