Diş sağlığı ve tedavileri ile ilgili bilgi eksikliği ve ihmaller pek çok probleme neden olmaktadır. Ağrıyan dişten çekip kurtulma düşüncesi, kanal tedavisi uygulanarak ağızda tutulabilecek dişlerin erken dönemde kaybedilmesine neden oluyor.

Nedir?

Ağız içindeki bulanan bakteriler, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağız içinde kalan artıklarını kullanarak asit üretimi yaparlar. Oluşan bu asidik ortam dişlerin mineral yüzeylerini çözerek dişin en dış yüzeyindeki mine tabakasının bozulmasına neden olurlar. Bu bozulma dişin çürümesi olarak ifade edilir.

Gerekli önlemler alınmadığı takdirde çürük ilerleyerek diş hekimlerinin kavite olarak ifade ettikleri oyuklar meydana getirir. Bu aşamada tatlı yiyecekler yerken ve ya soğukta anlık ağrılar başlar.

Zaman içerisinde soğuk hassasiyeti daha da artar ve başlayan ağrı 1-2 dakika ya da daha fazla süre devam eder. Uzun süreli ağrılar dişin canlı dokusu olan ve içerisinde duyu sinirlerini de bulunduran pulpanın çürükten etkilendiğini ve pulpada geri dönüşümsüz bir iltihabın başladığını gösterir.

Bir sonraki aşamada kendiliğinden başlayan özellikle gece daha çok etkili olan ve saatlerce süren zonklayan ağrılar başlar. Bu durum artık iltihabın çok şiddetlendiğinin göstergesidir.

Canlı dokuda geri dönüşümsüz bir iltihabın başlaması, ağrıdan kurtulabilmek ve dişin ağızda tutulabilmesi için dişin sinirlerini barındıran pulpanın alınmasını gerektirir.  İşte dişin pulpasının alınıp, kök kanallarının temizlenip şekillendirilerek tekrardan doldurulması işlemine kanal tedavisi denir.

Neden yapılır

Kanal tedavisi, çekim yapılmadan dişin tedavi edilerek kurtarılması için yapılır.

Nasıl yapılır

  • Tedavinin sağlıklı yapılabilmesi için teşhis röntgeni alınır.
  • Kanal tedavisinde dişin canlı dokularına müdahale edileceği için ağrıyı önlemek amacıyla öncelikle lokal anestezi yapılır.
  • Dişin çürük kısmı tamamen temizlenir
  • Kök içerisindeki kanallara ulaşabilmek için, kök kanallarının girişine kadar diş dokusu ve pulpa dokusu kaldırılır.
  • Röntgen veya “apex locater” yardımıyla kök kanallarının uzunluğu tespit edilir.
  • Çeşitli büyüklükteki kanal eğeleri ile dişin canlı dokusu kanal içerisinden çıkartılır ve kök kanalları şekillendirilir. (Kanalın yeniden doldurulabilmesi için düzgün bir konik şekil verilir)
  • Her eğeleme işleminden sonra kanal yıkama solüsyonları ile kanal içerisi tekrar tekrar yıkanır. (Kanal içindeki mikroorganizmalar bu şekilde dezenfekte edilir.)
  • Şekillendirme ve temizleme işlemi bittikten sonra “güta-perka” denilen, kanal tedavisi için özel üretilmiş iğne şeklindeki materyal ile kök kanalları sızma olmayacak şekilde doldurulur.
  • Son olarak dişin üst yapısının dolgusu tamamlanır.
İlginizi çekebilir  Süt dişleri tedavi edilmese olur mu?

Bazen dişteki iltihabın durumundan dolayı kök kanalı doldurulmadan içine “kalsiyum hidroksit patı” konularak bir hafta kadar bekletilmesi gerekebilir. Çok şiddetli iltihab olduğu durumlarda kök kanaları boş bırakılarak geçici dolgu konulup bekletilebilir. İltihabi durum tamamen iyileşmeden kök kanalı dolum işlemi yapılmaz. Ara ara pansumanlar yapılarak iltihabi durumun tamamen geçmesi beklenir. Bu süreçte ağrı ve yüzde şişme olabilmektedir.

Başarısızlık durumu

Bazen kök kanallarının anatomik yapısından kaynaklı, bazen de hekim hatası veya hastanın ağız bakımını ihmal etmesi kanal tedavisi olan dişte yeniden iltihabi bir durumun gelişmesine neden olabilir. Böyle bir durumda kök kanalı tedavisinin yenilenmesi dediğimiz retreatment işlemi yapılır ve iyileşme durumu takip edilir.

Retreatment işleminin netice vermediği durumlarda apikal rezeksiyon diye ifade edilen, diş kökünün ucunun cerrahi bir operasyonla kesilerek, MTA (özel bir dolgu maddesi) ile doldurulması işlemi yapılır. Bu tedaviye de yanıt vermeyen dişler için son çare çekimdir.

Maliyeti

Kanal Tedavisinin maliyeti 250 TL ile 1000 TL arasında, kanal tedavi tekrarı işlemi 300 TL ile 1500 TL arasında değişmektedir.

Kanal tedavisi yapılmayıp diş çekildiğinde, boşluğun doldurulması için uygulanacak tedavilerin maliyeti ise eğer köprü diye ifade edilen protez yapılırsa 900 TL – 2000TL arasında, implant yapılırsa 1500 TL – 5000 TL arasında değişecektir.

Sıkça sorulan sorular

Kanal tedavisi bittikten sonra nelere dikkat etmek gerekir?

Kanal tedavisi tamamlanmasının ardından 7-15 gün arasında sızlama şeklinde ağrı görülebilir. Tedavi yapılan dişin üzerine baskı geldiğinde daha şiddetli ağrı oluşabilir. Bu süreç de ağrı için ağrı kesici kullanılabilir. Uzun süreli şiddetli ağrı durumunda ise doktorunuza başvurmanız gerekir.

Nadiren de olsa tedavi işlemi bittikten sonra yüzde şişme meydana gelebilir. Bu durumda doktorunuzun reçete edeceği ilaçları kullanmanız gerekmektedir. Eğer uzun süre devam edecek olursa kanal tedavisinin tekrarı gerekebilir.

İlginizi çekebilir  Ağız kokusu ve çözüm önerileri

Kanal tedavisi yapılmadığı takdirde dişe ne olur?

Kanal tedavisi yapılmadığı takdirde dişteki ağrı bir zaman sonra geçebilir. Ama iltihabi durum varlığını korur. Ara sıra benzer şekilde ağrılar olacaktır. Nihayetinde diş çok harap olacağı için kurtarılma şaşı kalmayacak ve diş çekim aşamasına gelecektir.

Kanal tedavi yapılan dişin ağızda ne kadar kalabilir?

Başarılı bir kanal tedavisi uygulanmış diş, doğru ve sürekli ağız bakımı yapıldığı takdirde ömür boyu kullanılabilir.

Aşırı harap olmuş dişlerde nasıl bir yol izlenir?

Kanal tedavisi olan diş cansız olduğu için diş duvarları zamanla zayıflayarak kırılabilir. Aşırı harabiyet olduğu durumlarda bunun gerçekleşme ihtimali daha yüksektir. Bu yüzden aşırı harabiyet olan dişlerde post uygulaması yapılır.

Post uygulaması, kanal içerisine yerleştirilecek metal veya fiber materyalden destek alınarak dolgu yapılmasıdır. Böyle durumlarda hem dolguyu hem de dişi koruma altına almak için dişe metal destekli porselen kaplama yaptırmak, dişin ömrünü uzatmak için faydalı olacaktır.

Kanal tedavisi yapılan dişte renk değişikliği olur mu?

Kanal tedavisi uygulanan dişlerde zamanla grimsi bir renkleşme görülebilir. Böyle bir durumda diş hekimi tarafından dişin içine yerleştirilen kuron içi beyazlatma materyalleri kullanılarak 7-10 gün içerisinde diş tekrar beyazlatılabilir.