Diş temizliği

Diş temizliği, son yıllarda kahve, çay  ve sigara içilmesinden dolayı dişlerin sararmasıyla herkesin dikkat ettiği bir konu haline gelmiştir. Çoğu insan sağlıklı ve güzel gülüşler için doğal yollardan dişlerini temizlemeye çalışmaktadır. Doğal yöntem kullanmadan kesin çözüm elde etmek için ise para harcanmaktadır. Çoğu beyazlatma yöntemleri dişlerin yapısına zarar verebilmektedir. Bu yüzden çoğu kişi dişlerindeki hassasiyetin artmasıyla doktorlara başvurmaktadır. Doktorunuza danışmadan sizin için en iyi yöntem belirlenmeden içinde kimyasal bulunan doğal olmayan yöntemlerden kaçınmalısınız. Bu nedenle öncelikle diş temizliğine dikkat edilmelidir. Her gün mutlaka kahvaltıdan sonra ve yatmadan önce dişler fırçalanmalıdır. Dişlerde kalan yemek artıklarının ve bakterilerin temizlenmesi açısından çok önemli bir adımdır. Bu adımın kimse tarafından es geçilmemesi gereklidir. Çünkü yemek artıkları dişlerin oyuklarına yerleşip çürüğe neden olabilmektedir. Çocuklarımıza da bu alışkanlığı kazandırmamız çok önemlidir. Diş ipi kullanımı da dişlerin arasına kaçan artıkların temizlenmesinde etkilidir. Yine bu alışkanlığın çocuklarımıza kazandırılmasında yarar vardır. Dişlerin temizlenmesine küçük yaşlardan başlanılması ciddi çürüklerinde önüne geçecektir.

Diş temizliğinde nelere dikkat edilmeli?

Dişlerin temizlenmesinde önemli bir kaç nokta vardır. Dişlerin fırçalanması ve diş ipiyle temizlenmesi asla es geçilmemelidir. Ekstra olarak ağız çalkalama suları da isteğe bağlı olarak ve dişlerin yapısına göre kullanılabilir. Öncelikle çok fazla kimyasal kullanmamaya özen gösterilmelidir. Bunlara ek olarak,

 1. Dişler iyi temizlenecek inancıyla sert fırçalamamak,
 2. Çok fazla kimyasal kullanmamak,
 3. Düzenli olarak doktora gitmek,
 4. Misvak kullanmak,
 5. Yenilen gıdalara dikkat etmek,
 6. Asitli ve kafeinli içeceklerden uzak durmak gerekir.

Bu sayede dişler temizlenirken bir çok noktadan kontrol altında tutulmuş olunur.

Diş beyazlatma yöntemleri

Dişlerin beyaz olması her insanın isteğidir. Bu isteğin gerçekleşmesi bir çok yöntem denenmiştir. En çok denenen ise karbonatla yapılan karışımlardır. Size fikir vermesi açısından bir kaç karışım paylaşacağız. Karbonat tariflerini haftada 1-2 kere uygulamaya özen gösterin. Dişlerinize fazla zarar vermemesi açısından bu şekilde kullanımı önerilmektedir.

İlginizi çekebilir  Ağız kokusu ve çözüm önerileri
Diş Beyazlatmada Karbonatın Kullanımı
 1. İlk olarak karbonat tek başına kullanıldığı gibi farklı malzemelerle de kullanılabilir. Bir tutam tuz ve bir damla sirke ekleyerek dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.
 2. Çilek ve karbonat karışımı da çokça kullanılan bir yöntemdir. Çilek ezilir ve içine yarım çay kaşığı karbonat dökülür. Dişler bu karışımla hafta 1-2 kere fırçalanabilir.
 3. Çileği tek başına da kullanabilirsiniz. Karbonatın aşındırıcı etkisinden uzak durmak isterseniz bu yöntemde etkili olacaktır.
 4. 1 çay kaşığı karbonatın içine dökeceğiniz 1-2 damla zeytinyağı ile dişler fırçalanabilir.
 5. Sofra tuzu da diğer kullanılan yöntemlerden biridir. Sofra tuzuyla dişleriniz ovun. Sonra bol suyla çalkalayın. Diğer bir yöntem olarakta tuzlu su karışımıyla ağzınızı çalkalayabilirsiniz.
 6. Salatalık, havuç, elma gibi sert besinler de dişleri temizlemektedir.

Ayrıca sizlere bu yöntemlerden farklı iki yöntemden daha bahsedeceğiz. Bu yöntemler günümüzde oldukça kullanılan yöntemlerdir. Her insan kesin ve etkili sonuç almak ister. Bu iki yöntemde kesin ve etkili sonuç vermektedir.

Ofis tipi beyazlatma: Kliniklerde uygulanan bu yöntem hekimler tarafından yapılır. Yaklaşık bir saat sürmektedir. Dişlere beyazlatıcı jel sürülür ve bu jel ışığa maruz bırakılır. Bu sayede 6-8 ton beyazlama görülmektedir. Maliyeti 1000 TL civarındadır.

Ev tipi beyazlatma: Kişiye özel yapılan plastik ağızlıkların içine jel sürülür. Günde 4 ve 8 saat gibi bir süre takılmasında etkili sonuç alınmaktadır. Fiyatı 650 TL civarındadır.