Cildin nem dengesi zamanla azaldığından dolayı, ilerleyen zamanlarda cilt yüzeyinde kolayca cilt kırışıkları oluşabiliyor. Cilt kırışıklığına çözüm için bazı noktalara dikkat ederek oldukça iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Belirli bir yaştan sonra ortaya çıkması beklenen kırışıkların erken yaşta cilt yüzeyinde görülmesi oldukça önemli bir problem. Birden bire beliriveren bu kırışıkların nedeni ise, uzmanlara göre genetik nedenlerden değil, daha çok dış etmenlerden kaynaklanıyor.

Cilt görüntüsünü belirleyen ana etken genetik faktörler olduğundan dolayı, bazı şanslı insanların ciltlerinde genleri sayesinde 60 yaşına kadar herhangi bir cilt kırışıklığı görülmeyebiliyor.  Ancak genler büyük oranda etkili olsa da, cildin vaktinden önce kırışmasına neden olan oldukça önemli dış faktörler de var. Bu faktörleri ise kısaca çevresel etmenler, genel sağlık durumu, stres, üzüntü, depresyon, şok diyet uygulamaları, güneş ışınlarına aşırı maruz kalma ve beslenme alışkanlıkları olarak sıralamak mümkün.

Cilt kırışıklarını önlemek için ne yapmalı?

Cilt kırışıklığını önlemek için cilt gözeneklerini mutlaka düzenli olarak temizlemelisiniz.

Sabahları ve gece uyumadan önce cildinizi düzenli olarak nemlendirin:
Havanın kurutucu etkisinden korunabilmek için de özellikle dışarı çıkmadan önce cildinizi nemlendirmeye özen gösterin. Geceleri uyumadan önce bir pamuk ve temizleyici bir pamuk yardımıyla cildinizi ve özellikle göz çevresini temizleyin. Ayrıca haftada en az bir kez derinlemesine cilt temizliği yapmak cildin erkenden kırışmasını önlemek için de oldukça etkili.

Cildinizin yüzeyinde tıkanmış gözenekleri açın:
Yaşa bağlı olmaksızın cilt yüzeyinde beliren kırışıkların oluşmasının nedenlerinden biri de, cildin hava almasını sağlayan gözeneklerin kapanmasından kaynaklandığından dolayı derinlemesine bir cilt bakımı yapmak ve cildin tıkanmış olan gözeneklerini açarak hava almasını sağlamak gerekiyor. Haftada en az bir kez derinlemesine cilt temizliği yaparak cildin erkenden kırışmasını önlemek mümkün.

Her gün aynı saatte uyuyup uyanmaya dikkat edin:
Her gün aynı saatte uyuyup uyanmak ve ayrıca saten ve ipek gibi cildin kırışmasını önleyen nevresimler üzerinde uyumakta oldukça önemli çünkü geceleri oluşan kırışıklar ilerleyen zamanlarda kalıcı hale gelebiliyor.

İlginizi çekebilir  Ev yapımı cilt maskesi ile gençleşmek mümkün

Sağlıklı beslenmeye özen gösterin:
Yukarıda saydığımız önlemlerin yanı sıra, cildin pürüzsüz ve parlak görünmesini sağlayan bir diğer önemli faktör ise, beslenme alışkanlığı. Tüketilen her besinin cilt üzerinde önemli bir etkisi bulunduğu biliniyor. Cilt kırışıklarını ortadan kaldırabilmek için özellikle tavsiye edilen besinlerden ilki bol miktarda C vitamini içeren besinler tüketmek. C vitamininin yararı ise elastin ve kolajen miktarını artırması ve bu sayede cildinizin daha sıkı görünmesini sağlaması. C vitaminine ek olarak dermatologlar tarafından tavsiye edilen diğer vitaminler ve mineraller ise A ve E vitaminlerinin yanı sıra selenyum olarak sıralanıyor.

Kırışıklara neden olan radikallerin etkisini ortadan kaldırın:
Bol miktarda antioksidan içeren ıspanak, brokoli, domates, üzümün yanı sıra, özellikle koyu renkli meyve ve sebzelerden tüketmek cilt kırışıklığına çözüm için mutlaka gerekiyor.

Bu faktörlerin yanı sıra, genç insanlarda görülen cilt kırışıklarına neden olan etmenlerden biri de ani kilo değişimleri olabileceğinden, aniden kilo vermekten kaçınmak gerektiğini de belirtmekte fayda var.