Altın çilek meyvesi

Altın çilek bitkisi Latincede adı ‘Physalis Peruviiana L.’ olarak geçmektedir. Yuvarlak, altın sarı rengindedir ve küçük ve sulu çekirdekleri vardır. Güney Afrika ve İsrail’de çokça yetiştirilmektedir. Ülkemizde de yetiştirilmektedir. Taze tüketilmesi halinde üzerinde bulunan kağıt gibi olan yüzeyini soymak gereklidir. Taze ve kurutulmuş şekilde tüketilebilir. Taze tüketilmesi nahoş tadından dolayı pek mümkün olmamaktadır ama salatalara, kek ve pastalara yakışmaktadır. Çikolatayla kaplanıp özel bir sunum yapılabilmektedir. Reçeli de yapılmaktadır. Her türlü şekilde tüketilen bu meyvenin faydaları saymakla bitmez.

Altın çilek meyvesinin faydaları

Altın Çilek Kurusu
Altın Çilek Kurusu

Meyvenin faydalarına baktığımız zaman ise içerisinde vitaminler( C, B1, B2, B3 ), lifter , karbonhidrat, pektin ve mineraller ( Fosfor, Demir, Kalsiyum ) bulunmaktadır. Antioksidan ve potasyum oranı yüksektir. Tokluk hissi verir bu sayede tüketeceğiniz besin miktarı ciddi oranda azalır.  Sindirim sistemini hızlandırması nedeniyle de bu şifalı bitki genel olarak zayıflamak için tüketilir. Altın çilek saymakla bitmeyen faydaları ile zayıflamak isteyenlerin, kalp, diyabet, prostat, idrar yolu gibi hastalıklara yarar sağlamaktadır. Cildi pürüzsüzleştirip nemlendirdiği ve yaşlanmayı önlediğinden cilt sağlığı için de tüketilmektedir. Cildi güneş ışınlarından korur ve hücre yenileyici özelliği vardır. Sindirim sistemindeki bakterileri yok eder. Kan dolaşımını hızlandırır. Çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimlerine katkı sağlar. Sinirlerin onarılmasını sağlar.  İştah açar, ateş düşürür, balgam temizler, tümörün ilerlemesini durdurur. İltihap kurutur ve mantar hastalıklarını tedavi eder. İçerisinde 8 ayrı alkolid bulunmaktadır. Bu alkolidler bitkisel kökenli ilaçların içerisinde bulunmaktadır. Faydaları saymakla bitmese de bazen zararları da olmaktadır. Bu yüzden eğer hastalığınız var ve  tüketmek istiyorsanız öncelikle doktorunuza danışmalısınız.

Altın çilek meyvesinin zararları var mıdır?

Her meyve ya da sebzenin belli bir miktardan sonra tüketildiğinde zararı olmaktadır ya da belli hastalıklara iyi gelmeyebilir. Altın çilek meyvesinin de zararları vardır.

İlginizi çekebilir  Hastalıklara karşı kışın içilen bitki çayları
  1. Düşük tansiyonu olanların tüketmesi sakıncalıdır.
  2. Hamile ve emziren kadınlar, tiroid rahatsızlığı olanların tüketmesi zararlıdır.
  3. Şeker hastalarının bu meyvenin yan etkilerinden korunmak için günde 6-8 adetten fazla tüketmemesi daha iyi olacaktır.
  4.  Bu meyveye alerjiniz olabilir.
  5. Kan sulandıran ilaç kullananların doktorlarına danışmaları gereklidir.
  6. Olgunlaşmamış hali zehirli ve tehlikelidir.
  7.  Tarım bakanlığı onaylı olmayan hapları kullanmayınız.
  8.  Hap kullanmadan önce MUTLAKA doktorunuza danışınız.