Kışın gelmesiyle birlikte hastalıklarda kendini göstermeye başlıyor. Ani hava değişimine yakalananlar veya soğuk havalara karşı bağışıklık sistemi pek güçlü olmayan bireylerde en çok rastlanan hastalıklardan bir tanesi şüphesiz ki grip. Kışın içilen bitki çayları ile hastalıklara karşı korunabilir, bağışıklık sisteminizi daha da güçlendirebilirsiniz.

Kış aylarını etkili bir şekilde hissettiğimiz şu günlerde dikkat edeceğimiz bazı detaylar ile grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıkları kendinizden uzaklaştırabilirsiniz. Soğuklardan korunmanın ve hastalıkları kendinizden uzak tutmanın en etkili yöntemlerinden birisi de tabi ki bitki çayları tüketmek.

Kış aylarının vazgeçişmez içeceği bitki çayları

Özellikle soğuk havalarda hem içinizi ısıtacak hem de vücut direncinizi arttıracak olan bitki çaylarını düzenli bir şekilde tüketmeniz sizi hastalıklara karşı koruyacaktır. Kışın içilen bitki çayları bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncinizi arttırmasının yanı sıra hastalıklara yakalanma riskinizi de bir o kadar düşürüyor. Soğuk kış günlerini hastalanmadan daha sağlıklı bir şekilde geçirmek için günde birkaç bardak bitki çayı içebilir, sağlığınızı koruma altına alabilirsiniz.

Bitki çaylarını tüketirken bazı noktalara dikkat etmenizde de fayda var.

Kışın içilen bitki çayları

Kış aylarında vücut direncinizi arttıracak ve sizi hastalıklara karşı koruyacak olan en etkili bitki çayları;

NaneçayıGirip, nezle, soğuk algınlığı denilince kışın içilen bitki çayları arasında aklımıza ilk gelen çaylardan birisi nane çayıdır. Nane çayı mide bulantısına iyi geldiği gibi mide yanmalarına karşıda oldukça etkilidir.   C vitamini bakımından oldukça zengin olan nane çayının antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sisteminiz güçlenir ve hastalıklara karşı daha dirençli hale gelirsiniz. Öksürüğe karşıda da oldukça etkili olan nane çayını hasta olduğunuzda tüketebileceğiniz gibi hastalık belirtileri başladığı andan itibaren tüketirseniz hastalığa yakalanma riskini ortadan kaldırabilirsiniz. Daha etkili sonuçlar almak istiyorsanız, nane çayının içerisine bir dilim limon atarak içebilirsiniz.

İlginizi çekebilir  Bitki Çayı İçerken Dikkat Etmelisiniz!

Kuşburnu çayı : Bağışıklık sistemini güçlendiren kuşburnu hastalıklara karşı vücut direncini arttıran çaylardan birisidir. C vitamini bakımından oldukça zengin olan kuşburnu çayını günde 2-3 bardak tüketerek, soğuk algınlığı problemini ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca kuşburnu çayı idrar yolları sorunları için de oldukça etkili olan bir çaydır. Kış aylarında soğuktan etkilenen cildinizin formunu koruyarak cilt elastikiyetini arttırıp cildinizin soğuk havanın verdiği etkilerden korumak için bitki çayları arasında kuş burnu çayını tercih edebilirsiniz.

Ihlamur çayı : Kışın hastalıklara karşı en etkili olan ve oldukça fazla tüketilen çaylarından biriside ıhlamurdur. Ateşi düşürme özelliği olan ıhlamur çayı öksürüğe de iyi gelir. Vücuttan toksinlerin atılmasını sağlayarak bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Günde birkaç bardak tüketerek hastalıklara karşı ıhlamur çayı ile vücut direncinizi arttırabilirsiniz.

Zencefil çayı : Antioksidan bakımından oldukça zengin olan zencefil bağışıklık sistemini güçlendirir. C vitamini bakımından da oldukça zengin olan zencefil sizi hastalıklara karşı korur. Hasta olduğunuzda ise zencefil çayı tüketerek mide bulantılarınızın önüne geçebilirsiniz.

Tarçın çayı: Tarçın çayı çok fazla tüketilmese de aslında soğuk algınlığına karşı oldukça etkili olan çaylardan birisidir. Özellikle boğaz ağrılarına iyi gelmektedir. Boğaz ağrıları olanlar bal ile tatlandırdıkları tarçın çayı içerisine bir dilim limon atarak tüketebilirler.