Su yaşamın var oluşundan bu yana sindirim sistemimizin çalışması için gerekli bir besin  ve insan yaşamında oksijen den sonra gelen en önemli öğedir. İnsan vücudunun %65’i nin de sudan oluştuğunu bilmemiz suyun hayatımız için ne denli önemli olduğunu kanıtlar nitelikte. Peki gündelik hayatta bizim için bu kadar önemli olan suyu yeterince tüketiyor muyuz!

Yetişkin erkeklerde vücuttaki su oranı vücut ağırlığının %60 – 65’ini, kadınlarda %50 – 55’ini oluşturduğu bilinmektedir. Bu oran bebeklerde %75 civarındadır. Bizim için bu kadar hayati öneme sahip suyun içilmesinde kaçımızın su içme alışkanlığı bulunuyor?

Yeterince su içiyor muyuz?

Uzmanlar çay, kahve ve kafein içeren içeceklerin idrar söktürücü özelliğiyle vücudun su kaybetmesine neden olduğunu açıklıyor.  Ayrıca çayın vücudun su ihtiyacını karşılamadığı uzmanlar tarafından belirtiliyor ve bir bireyin tüketmesi gereken su miktarının günlük 2-2,5 lt olması gerektiği anımsatılıyor. Ancak bu oranlar kişisel ve çevresel koşullara göre de farklılık gösterebiliyor. Eğer vücut egzersizleri veya herhangi bir spor dalında faaliyet gösteriyorsanız her gün daha fazla su içmeniz gerekecektir.

Yeterli su içmemek ölüm sebebi

Su tüketimi kişisel ve çevresel koşullara göre değişiklik gösterebiliyor. Sıcak bir ortamda bulunan bir kişinin vücudundaki terlemeden meydana gelecek olan su kaybında daha fazla su ihtiyacı oluşacaktır.  Eğer bu su ihtiyacı karşılanamaz ise vücutta bulunan suyun %2’sinin kaybıyla birlikte kişide performans düşüklüğü ve fizyolojik sorunlar başlıyor. %3 su kaybı kan hacminin azalmasına aynı zamanda konsantrasyon bozukluğuna neden oluyor. %8 su kaybıyla birlikte kişide solulum yetmezliği ve güçlüğü kendini gösteriyor.

Hayati tehlike burada başlıyor!

%10 su kaybeden bir bireyde böbrek yetmezliği ve kas krampları gibi ciddi hayati tehlikeler başlıyor ve ölüm %20 su kaybıyla birlikte geliyor.

Taşıyıcı görevi kimde!

Kış aylarında su tüketimimizin azalmasının başlıca nedenlerinden biri fazla terleme olmamasından ve vücudumuzdaki suyun çok fazla azalmamasından kaynaklanıyor. Ancak vücudumuzdaki suyun çok fazla azalmamasının suya ihtiyacımız olmadığı anlamına gelmiyor. Vücudumuzda hücrelere besin ve oksijen taşıyarak taşıyıcı bir görev üslenen su aynı zamanda vücudumuzda bulunan atıkları da dışarı atmamızı sağlıyor. Bu nedenle uzmanların belirttiği oranlarda suyu günde 8 bardak x 250 ml şeklinde tüketmemizin bizim için zararı olmadığını aksine hayati derecede yararı olduğunu söyleyebiliriz.

İlginizi çekebilir  Ödemden kurtulmanın pratik yolları

Su içme alışkanlığı kazanın

Su içme alışkanlığı kazanmak için birçok yöntem uygulayabilirsiniz. Örneğin güzel bir su şişesi almak ve yanınızda bulundurmak, bilgisayarınıza  veya telefonunuza su içmeniz konusunda hatırlatma programı kurmak ya da kendinize 1 ay boyunca günde 8 bardak su içebilirim diyerek meydan okumak su içme alışkanlığı kazanmanıza yardımcı olacaktır. Bunların dışında su içme alışkanlığı kazanabilmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz.