Tahinin faydaları saymakla bitmez

Tahinin faydaları çoğu kişi tarafından merak edilen bir konu. Yiyecekler ve hava yoluyla vücudumuza aldığımız çok sayıda zararlı madde mevcut. Genel olarak toksinler, virüsler ve bakteriler olarak adlandırılan bu zararlı maddeler arasında en zararlı olanlardan biri hem hava hem de beslenme yoluyla alınan ve vücuda yerleşen metalik maddelerdir.

Vücudumuza çeşitli yollarla giren zararlı maddeleri atabilmek için birçok farklı yöntem mevcut. Ancak vücutta bulunan metalik maddeleri atabilmek için oldukça etkili bir yöntem henüz bilinmiyor. Uzmanlara göre bu tür metalik maddelere karşı en etkili ve mücadele edebilen tek besin tahin.

Sofraların vazgeçilmezlerinden olan balığın yenmesinden sonra tahin helvasının tüketilmesinin nedeni de eğer balıkta metalik maddeler bulunuyorsa, tahinin bu maddelere karşı etkili olmasından kaynaklanıyor.

Tahinin tüm faydaları

Vücuda alınan zehirli maddelere karşı kullanılan tahinin metalik maddelere karşı olmasının yanında birçok farklı faydası bulunuyor. Tahinin faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 1. Hücre yapısını ve kansere karşı korur,
 2. Alzheimer hastalığına karşı korur,
 3. Nefes darlığı ve bronşite karşı etkili olur,
 4. Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 5. Cildi güzelleştirir,
 6. Göz sağlığını korur,
 7. Mide rahatsızlığına karşı etkili olur,
 8. Safra taşlarını düşürmede yardımcı olur,
 9. Damar sertliğini önler ve damar tıkanıklıklarını açar,
 10. Yaraların iyileşmesini hızlandırır,
 11. Zehirli bileşikler, radyasyon ve bazı ilaçların zararlı etkilerine karşı korur.
 12. Kemik gelişimine yardımcı olur,

Ayrıca pekmezle karıştırılarak tahini tüketmemiz durumunda enerji vermesiyle birlikte kış mevsiminde üşümenizi de oldukça azaltabilirsiniz.

Tahin protein deposu

Oldukça zengin besin kaynağı olan tahinin 2 çorba kaşığında bulunan protein miktarı yarım kilo biftektekine eşdeğer durumda. Anne sütünü arıtıcı bir etkiye sahip olan tahin, aynı zamanda bebek ve çocukların zeka gelişimini iyi bir şekilde destekliyor.

Tahin bozulmadan nasıl saklanır?

Bu kadar çok faydası bulunan tahini bozulmadan saklayabilmeniz için, suyla temas etmemesine dikkat etmeniz yeterli. Bu sayede tahini uzun süre boyunca saklayabilir ve afiyetle tüketebilirsiniz.

İlginizi çekebilir  Yeterince su içiyor muyuz!

Tahindeki besin değerleri

100 g tahine göre hesaplanmış besin değerleri şu şekildedir;

Kalori (kcal): 594
Toplam Yağ: 54 g
Sodyum : 115 mg
Kolesterol : 0 mg
Potasyum : 414 mg
Karbonhidrat : 21 g
Diyet Lifi : 9 g
Şeker : 0,5 g
Protein 17 g
Bunların dışında A, B6, Kalsiyum, Demir, Magnezyum tahinde bulunan vitaminler ve mineraller arasındadır.