Zayıflamanın en temel kurallarından bir tanesi şekeri hayatımızdan çıkarmaktır. Bununla birlikte yapılanlardan bir diğeri de çay ve kahve gibi içeceklerin içerisine tatlandırıcı eklemek ve tüketmek.

Tatlandırıcılar ilk aşamada şeker hastalarının tatlandırma ihtiyaçlarını karşılamak için kullanışmış ancak günümüzde fazla kilolular, vücut şeklini korumak isteyenler ve diş sağlığı kaygısı yaşayanlar tarafından sıkça tercih edilir hale gelmiştir.

Yapay tatlandırıcılara dikkat edin!

Yapay tatlandırıcılar doğal tatlandırıcı moleküllerinin benzerlerinin laboratuvar ortamında yapay olarak sentezlenmesi sonucu elde ediliyor. Günümüzde yapay tatlandırıcılar “diyabet” ve “şeker” dostu şeklinde lanse edilse de sağlığımızı olumsuz etkiliyor. Yapay tatlandırıcılar metabolizmamızın yavaşlamasına, zayıflamanın aksine kilo almamıza neden olabiliyor.

Bağımlılık yapar mı?

Tatlandırıcılar genel anlamda meyveler, tam tahıllar ve yağsız sütteki doğal şekerlere göre daha tatlı olmalarından dolayı tat alma duyunuzu sıfırlıyor. Uzun vadede tatlandırıcılara daha fazla ihtiyaç duyarsınız ve bağımlılık haline gelebilir.

Doğal tatlandırıcılardan uzak durmak gerekir mi?

Doğal tatlandırıcılar bitki ve bitki kölerinin ayrıştırılması sonucu elde ediliyor. Doğal tatlandırıcılar, yapay tatlandırıcılar gibi zararlı olarak kabul ediliyor. Sıfır kalori içerdiği belirtilen tatlandırıcıların metabolizmayı yavaşlattığı ve kişiyi şişmanlattığı belirtiliyor. Bu noktada tatlandırıcı markalarının arasında en ünlülerinden biri olan Stevia’nın bile zararlı olduğunu söyleyebiliriz.

Tatlandırıcıların getirdiği sorunlar?

Tatlandırıcılar metabolizmayı yavaşlatması ve şişmanlatmasının yanında depresyon gibi sorunlara da neden olabiliyor. Alman  Beslenme Cemiyeti tarafından yapılan araştırmalar doğrultusunda tatlandırıcıların insanlarda testis kanseri riskini de arttırdığını ayrıca ortaya koyuyor.

En doğal tatlandırıcı alternatifi

Uzaklara gitmeye gerek yok sofraların olmazsa olmazlarından Bal, şekerin aksine kompleks bir besindir. 1 çay kaşığı balın içerisinde 25 farklı protein, amino asit ve mineraller bulunmaktadır.  Çayınıza ve kahvenize 1 çay kaşığı bal koyarak tatlandırıcı yerine kullanabilirsiniz.

Kullanmak zorundayım!

Tatlandırıcıları kullanmakta ısrarcı iseniz herşeyin azı karar çoğu zarar mantığından ilerleyip mümkün olduğunca kendinizi limitlemeniz gerekiyor. FDA nın yaptığı çalışmalara göre bize önerilen günlük dozlar insan tüketiminin 100 kat üstünde dahi yapılan çalışmalar doğrultusunda onaylanmıştır. Doğallıktan uzak durmamak ve mümkün olduğunca kendinizi limitlemeniz sizin yararınıza olacaktır.

İlginizi çekebilir  Ödemden kurtulmanın pratik yolları