Vücudun belirli bölgelerinde sıvı toplanmasıyla ortaya çıkan ödem, vücutta şişkinlik meydana getiren önemli bir rahatsızlık. Bu nedenle de,  ilerleyen sağlık sorunlarının habercisi olabilen ödemi ciddiye almak ve ödemden kurtulmak için mutlaka bir doktora danışmakta fayda var.

Ödemden kurtulmak mümkün mü?

Ödem, genellikle akciğer, kalp-damar ya da böbrek gibi iç organlarda bulunan sorunlardan dolayı oluşabileceği gibi, yanlış beslenmeden dolayı da ortaya çıkabilir. Yanlış beslenme sonucu ortaya çıkan ödem sorunu için, basit önlemler alarak etkili sonuçlara ulaşmak mümkün. Ödemle ilgili bilgiler veren Beslenme ve Diyet Uzmanı Şeyda Sular, vücutta ödem oluşmasını önlemek için bazı basit önlemlerin mutlaka alınmasını tavsiye ediyor:

Ödemle başa çıkmanın 9 pratik yolu

Gün içerisinde 1,5-2 litre su için;
Sağlıklı bir insanın gün içerisinde içmesi gereken su miktarı kilo başına 30 ml olarak önerildiğinden dolayı 50-55 kilo ağırlığına sahip sağlıklı bir kişinin gün içerisinde en az 2,5 litre su içmesi ödeme karşı oldukça yararlı. Ayrıca fazla tuz tüketmekten de mutlaka uzak durulması gerekiyor.

Bol bol maydanoz tüketilmeye özen gösterin;
Maydanoz, oldukça güçlü bir idrar ve ödem söktürücü olduğundan dolayı, sabah kahvaltılarında, salatalarda ve bitki çayları içerisinde maydanoz eklemek ödem oluşumunu engellemede önemli bir faktör.

Ananas tüketin;
Ödem sorunu olanlar için en çok önerilen meyvelerden biri olan ananasın mutlaka tüketilmesi de ödeme karşı son derece yararlı.

Aşırı karbonhidrat tüketmemeye dikkat adin;
Yanlış beslenmeden kaynaklanan ödeme en çok neden olan etmenin karbonhidrat olmasından dolayı, tam buğdaylı, yulaflı ve kepekli ürünleri tercih etmekte ödemden korunabilmek için oldukça önemli.

Alkol tüketimine dikkat adin
Özellikle göbek bölgesinde oluşan yağlanma ve ödemin nedeni aşırı alkol tüketiminden kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle alkol tüketimini de mutlaka sınırlandırmakta yarar var.

İlginizi çekebilir  Yeterince su içiyor muyuz!

Yürüyüş Yapın
Gün içerisinde yapılan 30-40 dakikalık tempolu yürüyüşün vücudu ödem oluşumundan koruyacağını ve aynı zamanda dolaşım sistemini de rahatlatacağını söylemek mümkün.

Kiraz sapı çayı tüketin
Ödeme karşı en çok tavsiye edilen çaylardan biri olan ve aynı zamanda iyi bir idrar söktürücü olan kiraz sapı çayı ile ödemi vücuttan atmak mümkün. Ancak kiraz sapı çayını 15 gün ara vermeden düzenli olarak tüketmek gerekiyor.  Bu çayı tüketmeye devam etmek isteyenler ise, bir hafta ara verdikten sonra tekrar tüketmeye başlayabilirler.

Muz tüketin
Ödeme karşı içeriğinde bol miktarda potasyum bulunan muzu tüketmekte oldukça etkili çünkü Potasyum, ödeme karşı savaşır ve sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardım eder.

Nar tüketin
Narın ödeme karşı etkisi ise, içeriğinde bulunan liften kaynaklanmakta. İçerisinde bulunan lifler sayesinde bağırsakları çalıştıran nar, ödeme karşı da oldukça etkili. Bu nedenle, gün içerisinde nar tüketmeye özen göstermekte fayda var.