Nedir?

Grip, İnfluenza ismi verilen bir virüsün yol açtığı solunum yolu rahatsızlığıdır. Solunum yolu enfeksiyonu ile başlayıp tüm vücudu etkileyen bir hastalığa dönüşür. Genellikle soğuk algınlığıyla (nezle) karıştırılır. Fakat her iki rahatsızlık farklı virüslerle kişiye bulaşır.

Yakalanma Nedeni

Her yıl gribe yakalanmanın nedeni grip virüslerinin sürekli şekil değiştirmesidir. Vücut bu yeni virüs çeşitlerine direnç gösteremediği için hastalık her yıl tekrar eder. Tüm yıl boyunca etkileyebilen bir hastalık olmasına rağmen özellikle kışın daha yaygındır. Özellikle yaşlılar ve zayıf bağışıklık sistemi olanlarda çeşitli komplikasyonlara ve ölümlere yol açabilmektedir.

Bulaşma Yolları

Bulaşıcı bir hastalıktır. Genellikle “damlacık enfeksiyonu” yoluyla bulaşır. Gripli kişinin öksürme veya hapşırması sırasında havaya tükürükler yayılır. Damlacıklar yaklaşık bir metrelik alanda 24 saat havada asılı durur. Grip virüsü bu havanın solunmasıyla bulaşır. Evlerde ve halka açık yerlerde yiyecekler, kapı kolları, uzaktan kumandalar, korkuluklar, telefonlar ve bilgisayar klavyeleri  virüsün yaygın olduğu yerlerdir. Grip virüsü 5 derece ve altındaki sıcaklıklarda canlı kalabilmektedir. Bunun haricinde kalabalık ortamlarda bulunma, gribe yakalanmış kişiyle tokalaşma, öpüşme gibi yollarla virüs geçebilmektedir.

Türleri

Grip virüsleri A, B ve C olmak üzere 3 türdedir.

Tip A Virüsü

En çok görülen ve en tehlikeli olan grip virüsüdür. Her yıl form değiştiren virüs tarihte ölümcül salgınların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Grip A virüsünün 144 alt tipi mevcuttur.
Virüs genelde insanlarda görülmekle beraber hayvanlarda da görülebilir. İnsanlara da hayvanlardan bulaşabilir.

İspanyol Gribi

1918-1920 yılları arasında görülmüştür. Tahmini rakamlara göre 50-100 milyon arası insanın ölümüyle sonuçlanmıştır.

İlginizi çekebilir  Meme Kanseri Nedir? Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

Hong Kong Gribi

Hong Kong gribi 1968-1969 yıllarında görülmüştür. 1 milyon insanın ölümüyle sonuçlanmıştır.

Asya Gribi

Asya gribi 1956-1958 yıllarında Çin’de ortaya çıkıp Amerika’ya yayılmıştır. 2 milyon kişinin ölümüne neden olmuştur.

Rus Gribi

Rus gribi 1889-1890 yıllarında yaklaşık 1 milyon kişinin ölümüne neden olmuştur. Sonraki yıllarda, 1977-1978 arasında, kasıtlı olarak veya bir laboratuvar kazası neticesinde yayıldığı düşünülmektedir.

Kuş gribi

Kuş gribinin nedeni A virüsünün form değiştirerek oluşturduğu H5N1 alt virüsüdür. Kuşlara bulaşmasıyla yayılmıştır. Kuşlardan insanlara kolayca geçebilmektedir.

Domuz Gribi

2009 yılında, Tip A virüsü şekil değiştirmiştir. H1N1 adında alt virüsün neden olduğu domuz gribi vakaları görülmüştür.

Tip B Virüsü

A virüsüne göre belirtileri daha hafiftir. İnsanlarda görülen bir virüstür. Sadece yerel salgınlara neden olur. Şekil değişikliği fazla görülmez.

Tip C virüsü

Sadece insanlarda bulunur. Soğuk algınlığına benzer. Hafif belirtileri olan, A ve B virüslerine oranla etkisiz bir virüstür.

Risk Grupları

Grip virüsü direkt etki ederek, akciğerlerde viral veya bakteriyel pnömoniye neden olabilmektedir.
Risk grubundaki kişiler:

 1. 65 yaş ve üzeri yaşlılar
 2. Bebekler-beş yaş altı çocuklar
 3. Belirli kronik hastalığı olan kişiler (kronik akciğer, böbrek, diyabet, kalp, nörolojik hastalıklar)
 4. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar
 5. Astım hastaları
 6. Sık seyahat edenler ve kalabalık ortamlarda bulunan kişiler
 7. HIV virüsü taşıyan AIDS hastaları
 8. Kanser nedeniyle kemoterapi gören kişiler
 9. Hamileliğin ikinci yarısında sağlıklı gebelerin virüs enfeksiyonu sonrasında hastaneye yatma riski artabilir.

Belirtileri

Yüksek ateş grip belirtilerinden biridir.
Yüksek ateş grip belirtilerinden biridir.

Gribe yakalanan kişide belirtiler aniden başlar. Şiddetli ve uzun sürer.
Genellikle enfekte olduktan sonraki birkaç günde hastalanmaya başlanır. Çok uzun yorgunluk hissi olabilir. Gerekli önlemler alındığında etkisi bir hafta içerisinde geçer. Ancak yaşlılar ve tıbbi hastalıklarla mücadele eden bazı kişilerde durum farklı olabilmektedir. Kötü bir grip vakası veya göğüs enfeksiyonu gibi ciddi bir komplikasyon gelişme olasılığı yüksektir.

İlginizi çekebilir  Varikosel

Başlıca belirtileri şu şekildedir:

 1. 38 C veya daha yüksek ateş
 2. Yorgunluk, halsizlik, zayıflık
 3. Baş ağrısı
 4. Kuru ve göğüsten gelen öksürük
 5. Burun akıntısı
 6. Hapşırma ve boğaz ağrısı
 7. Göğüs ağrısı
 8. Nefes darlığı

Tedavisi

Grip tedavisinde en iyi yol evde dinlenmektir. Boğaz kuruluğunu önlemek için bol su içmektir. Hekim, semptomları azaltmak ve daha çabuk iyileşmeye yardımcı olmak için ilaçlar önerebilir. Yüksek ateş varsa düşürmek ve vücut ağrısını azaltmak gerekir. Bu amaçla parasetamol veya ibuprofen türü ilaçlar verilir. Eller daima sabun ve ılık suyla yıkanmalıdır. Telefonlar, kapı kolları, araba direksiyonları gibi yerler düzenli olarak temizlenmelidir. Gereksiz temaslardan uzak durulmalıdır. Tedavide amaç bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Doğal yöntemler bunu rahatlıkla sağlar. Ancak yıllarca uygulanan grip aşısı tedavisi bu doğallıktan uzaktır. Birçok tıp uzmanının aşı hakkında yayınladığı binlerce makale mevcuttur. Bu çalışmalarda grip aşısı zararlı olarak tespit edilmiştir. Vicdan sahibi pek çok doktor aşı yerine doğal yöntemlerle tedaviyi önermektedir. Amerika’da grip aşısı halk ve sivil toplum kuruluşlarınca en tehlikeli aşı olarak kabul edilir. Grip aşısına bağlı ölümlerin çoğalmasıyla ilaç firmalarına binlerce tazminat davası açılmıştır. Ancak devlet genelinde bu durum siyasi nedenlerden dolayı doktorlarca rapor edilmemektedir. Bu konuyla ilgili yapılan araştırmalar, güçlü ilaç firmalara bağlı sağlık kuruluşlarının baskısıyla itibarsız hale getirilmektedir.