Zatürre Nedir?

Zatürre, akciğerin iltihaplanması sonucu oluşan bir hastalıktır. Akciğerlerde bölgesel olarak iltihaplanma görüldüğü gibi tüm akciğerleri kapsayan iltihaplanmada görülebilir. Tıpta adı Pnömoni olarak geçmektedir. En sık görülen hastalıklar arasındadır, dünya genelinde bu hastalığın %5 i ölümle sonuçlanmaktadır. Ülkemizde ise 1-12 aylık bebek ölümlerinin %48 i zatürreden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden diğer hastalıklarda olduğu gibi erken tanı önemlidir. Nezle ve gribe benzese de bu hastalıklardan daha ağırdır ve erken müdahale edilmesi gerekmektedir. Hızlıca yayılmakla beraber bulaşıcı bir hastalıktır. 

Zatürre Nedenleri

Zatürrenin nedenlerinden en önemlisi virüslerdir. Oluşmasında etkili olan diğer faktörleri ise;
1) Canlı hastalık faktörleri: bakteriler, mantarlar, parazitlerdir. Sinsityal, nezle, herpes simpleks, ağır akut solunum yolu sendromu (SARS), Hemofilus influenza, Friedlander basili virüsü gibi virüsler dışında yaklaşık 30’a yakın virüs.
2) Fiziksel faktörler: tozlar, yabancı cisimler, radyasyon.
3) Kimyasal faktörler: zehirli maddeler, kimyasal madde içeren ürünler.

Hemofilus İnfluenza virüsünün yol açtığı zatürre genellikle çocuklarda tehlikelidir. Friedlander basili virüsünün yol açtığı zatürreye ise aşırı alkol kullananlarda, diyabeti olanlarda ve yaşlılarda rastlanmaktadır. Bu etkenlerden yola çıktığımızda zatürrenin en büyük nedeninin virüs olduğu kanısına varabiliriz.

Zatürre Belirtileri

Zatürrenin belirtileri ilk başlarda nezle ve griple karıştırılabilir. Fakat hastalık ilerledikçe nezle ya da grip olmadığı belli olabilmektedir. Bu hastalıklardan daha ağır geçmektedir. Belirtileri sırayla şu şekildedir;

Zatürre Belirtileri Diğer Solunum Yolu Hastalıklarıyla Karıştırılabilir.
Zatürre Belirtileri Diğer Solunum Yolu Hastalıklarıyla Karıştırılabilir.

1) Baş,göğüs, kas, boğaz ağrısı,
2) Üşüme ve buna bağlı olarak titreme,
3) Hızlı nefes alıp verme,
4) Sürekli susama, su içme isteği,
5) Ateşin yükselmesi,
6) Yorgunluk ve dalgın olma,
7) Konuşulanları anlayamama,
8) İdrarın azalması,
9) Kuru öksürük görülebildiği gibi  kanlı ya da yeşil balgamlı öksürük,
10) İştah kesilmesi  gibi belirtiler görülebilir.

İlginizi çekebilir  Miyom Nedir? Belirtileri, Çeşitleri, Tanısı ve Tedavisi

Bu belirtiler görüldüğü takdirde hemen doktora gidilmelidir. Daha kötü sonuçlar oluşmadan tedavi edilmesi mutlaka gerekmektedir.

Zatürre Tedavisi

Zatürre Tedavisinde Erken Teşhis Önemlidir.
Zatürre Tedavisinde Erken Teşhis Önemlidir.

Zatürrenin tedavisinde önemli olan erken teşhis ve tedavi edilmesidir. Erken teşhis edilip tedavi edilmesi bir çok hastanın hayatını kurtarır. Doktor belirtilerin pnömoni olduğunu düşündüğünde akciğer röntgeni çektirilmesini ister ve tedaviyi buna göre yapar. Tedavi hastanın durumuna göre değişmektedir. Bazı hastalar evde tedavi edildiği gibi bazı hastalarda yoğun bakıma alınabilmektedir. Yoğun bakıma alınan hastaların geneli durumu ağır olanlar, yaşlılar, oksijen desteğine ihtiyaç duyanlardır.  Evde yapılacak tedavide doktor uygun gördüğü antibiyotiği yazar. Belirtilere göre ağrı kesici, balgam söktürücü, ateş düşürücü ilaçlar yazabilir. İlaç tedavisinden sonra iyileşme olsa bile tekrar muayene olmakta yarar vardır. Kontrol altında tutulması açısından önemlidir.

Zatürre’den Korunma Yolları

Zatürreden korunmanın en başında 5-6 yılda bir defa aşı yaptırmak geliyor. Bu aşı tamamen engellemese de en azından ağır geçirmemek açısından oldukça önemlidir. Diğer dikkat edilmesi gerekenler ise;
1) Düzenli ve dengeli beslenmek,
2) Meyve-sebze ağırlıklı beslenmek,
3) Sigara ve alkolden uzak durmak,
4) Bol bol egzersiz yapmak,
5) Bol sıvı tüketmek,
6) El hijyenine önem vermek, sık sık elleri yıkamak zatürreden korunmada bize yardımcı olacaktır.

Zatürre Aşısı Olması Gerekenler

Zatürre Aşısı Tam Korunma İçin En Önemli Adımdır.
Zatürre Aşısı Tam Korunma İçin En Önemli Adımdır.

1) 65 yaş ve üstünde kişilerin,
2) KOAH, kistik fibroz ya da astımı olanların,
3) Akut ve kronik kalp yetmezliği olanların,
4) Diyabeti olanların,
5) Kronik böbrek yetmezliği olanların,
6) Dalağı alınmış kişilerin,
7) Bağışık sistemi baskı altında olan kişilerin (kanser hastaları, kemoterapi alanlar, AIDS, organ nakil hastaları, vb.),
8) Sık sık pnömokok enfeksiyonu geçiren kişilerin.

Belirttiğimiz kişilerin aşı olması mutlaka gerekir. Zatürrede aşı çok önemlidir. Aşı olmadan diğer korunma yollarını sağlasak bile eksik korunma olacaktır.

İlginizi çekebilir  Yüz Felci Nedir? Belirtileri ve Tedavisi