Pilates, özellikle son dönemlerde gündeme daha sık gelse de kökeni oldukça eskilere dayanan bir kavramdır. Rehabilitasyon kavramları içerisinde yer alan pilates, birçok olumlu etkiye sahiptir. Bu işlemin doğru uygulanması başarıya giden yolu sağlamaktadır. Bu işlemi kendi imkanlarınızla yapabilir ya da profesyonel olarak destek alarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Tüm dünyada kabul gören bu işlemi birçok ünlü sima da düzenli olarak uygulamaktadır.

Pilates

Pilates, fizyoterapi temeli bulunan bir rehabilitasyon yöntemidir. Ayrıca, vücudun dik durmasını sağlayan ender spor dallarından biri olarak kabul görmektedir. Hemen her yaş grubu için uygun hareketleri bünyesinde barındıran pilates, yapan kişilerin sağlığına son derece olumlu etkiler bırakmaktadır. Bu nedenle her yaşta yapılması tavsiye edilmektedir.

Ortaya Çıkışı

Joseph Pilates
Joseph Pilates

Pilates’in 100 yılı aşkın bir geçmişi bulunmaktadır. I. Dünya Savaşı’nın tüm şiddetiyle sürdüğü sırada Joseph Hubertus Pilates tarafından ortaya çıkarılmıştır. 1880 yılında Almanya’da dünyaya gelen Pilates’in doğumundan itibaren astım ve raşitizm hastalıkları vardı. Doktorların yaşaması yönünde fazla umutlu olmadığı Pilates yetişkinliğinde tüm vaktini kitap okuyarak ve sağlık sorunlarına çözüm arayarak geçirdi. Uzakdoğu sporları ile bilimsel verileri harmanlayarak, yaşadığı hastalıklara çözüm üretmek için çabaladı.

Joseph Pilates, öncelikle İngiliz askerlerini çalıştırmaya başladı. Sonraki dönemde Almanya’ya dönerek savaşta yara alan Alman askerlerini çalıştırarak büyük başarılar yakalamıştır. 1926 yılında ABD’ye giden Pilates, birkaç yıl sonra ortaya çıkardığı sporla ilgili hizmet vereceği salonu New York’ta açtı. Eşi Clara ile tanışıp evlenen Joseph Pilates eşiyle birlikte yeni hareketler bulmuştur. Burada bale öğrencilerinden boksörlere kadar birçok alandan gençleri çalıştırarak önemli katkılar sağladı. 1967 yılında vefat eden ünlü isim ardında muhteşem hareketleri olan bir spor dalı bırakmıştır.

Temel Hareketleri

Vücudun tamamı üzerinde etkili olan ve yüzlerce hareketi bulunan Pilates’in bazı temel hareketleri bulunmaktadır. Bu temel hareketler şu şekilde sıralanmaktadır:

Gerilme Hareketi

Bu hareket için sırt üstü uzanın. Kollarınızı dik bir şekilde yukarı kaldırın ve derin nefes alarak gövdenizi doğrultun, başınızı dizinizin arasına alarak 10 saniye bu pozisyonda kalmaya çalışın. Nefes egzersizini de hareket sırasında ihmal etmeyin. Ayak ve ellerinizin üst kısmı yukarı bakacak şekilde gergin vaziyette bir süre durun. Bu hareketi yapabildiğiniz kadar tekrar edin ve kendinizi özellikle ilk günlerde fazla zorlamayın.

Göbek Hareketi

Öncelikle düz bir zemine oturun. Sonrasında belinizi zemine yatırdığınız sırada bacaklarınızı, kollarınızı ve boynunuzu kıvırmadan kaldırmaya çalışın. Yani, bildiğimiz mekik hareketini biraz farklı şekilde yapacaksınız. Sonrasında bacak ve kollarınız arasındaki mesafeyi yavaş yavaş daraltın. Yukarı kalktığınız sırada derin nefes alın, bacaklarınızı indirirken aldığınız nefesi yavaşça verin.

Bel Hareketi

Pilates yapmak isteyen ve bel kısmında sorun yaşayan kişiler öncelikle sırt üstü uzanmalıdır. Belinizden tutarak bacak ve kalçanızı yukarı kaldırın. Yukardayken dengenizi bularak önce bir dizinizi sonrasında diğer dizinizi kıvırın. Nefes alıp vererek pedal çevirme hareketini yapmaya başlayın. Yani, havada bisiklete binme ve pedal çevirme hareketi yapacak, bu şekilde rahatlayacaksınız. İlk günlerde kendinizi fazla zorlamadan yapabildiğiniz kadar bu hareketi tekrar edin.

İlginizi çekebilir  Güne dinç ve enerjik başlamak için

Kalça Hareketi

Bu hareket için öncelikle düz bir zemine oturun ve ellerinizi arkaya alarak düz bir şekilde yerden destek alın. Oturuş pozisyonunuzu bozmadan bacaklarınızı yukarı kaldırın. İki bacağınızı da aynı yöne bakacak şekilde sallayın. Derin nefes alın ve nefesinizi yavaş yavaş vererek hareketinizi tamamlayın.

Bacak Hareketi

Pilates yapanlar için bacak hareketleri oldukça önemlidir. Öncelikle yere oturup, ellerinizin üzerinde tüm vücudunuzu havaya kaldırmaya çalışın. Sadece ayak topuklarınız ve elleriniz yerle temas etsin. Bu şekilde pozisyonunuzu sabitleyerek ayağınızı nefes alarak yukarı kaldırın ve nefes vererek yavaşça indirin. Bu hareketi sağ ve sol ayaklarınız için ayrı ayrı uygulayarak önemli sonuçlar elde edebilirsiniz.

Hundred Hareketi

Öncelikle sırt üstü uzanın. Kollarınızı yukarı doğru uzatın ve belinizi kaldırmadan sadece boyun ve kolları kaldırın. Derin nefes alarak boynunuzu kaldırın ve yere bırakırken de nefes verin. Bu şekilde nefes egzersizini de harekete ekleyerek sonucun daha olumlu olmasını sağlayabilirsiniz. Bu hareketi uygularken de özellikle yeni başladığınız günlerde kendinizi fazla zorlamayın.

Etki Süresi

Pilates yapmaya karar veren kişiler bunu profesyonel gözetimde yaparlarsa sonuç daha olumlu olacaktır. Yine de evde kendi imkanlarınızla da basit hareketlerden başlayarak uygulamayı deneyebilirsiniz. Bu konuyla ilgili Pilates ne kadar sürede etkisini gösterir sorusu öne çıkmaktadır. Bununla ilgili sporu geliştiren Joseph Pilates’in şu açıklaması konuya ışık tutmaktadır:

‘Pilatese başladığınızda ilk 10 seans sonunda farkı hissedeceksiniz. 20. seansta farkı görmeye başlayacak ve 30.seansta tümüyle yepyeni bir vücuda sahip olacaksınız. Devamlı olarak bu hareketleri uygulamanız sonucunda hayata daha olumlu bir şekilde bakacaksınız.’

Pilatese başladıktan sonra sabırlı olma ve belirlenen programa uygun hareketler yapmak son derece önemlidir. Bunun yanı sıra hareketleri düzenli olarak her gün aynı saatte yapmanız faydanın çok daha fazla olmasını sağlayacaktır.

Zayıflama

Pilates konusunda en fazla sorulan soru, Pilates zayıflatır mı sorusudur. Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Elbette ki bu hareketler fiziksel aktivite olduğu için kilo vermeye yardımcıdır. Ancak doğru hareketlerin uygulanması ve kilo sorununuz varsa diyet listesinin eklenmesiyle sonucun olumlu olması garanti altına alınabilir.

Pilates egzersizlerini başlangıç aşamasında uygulayan ve bu hareketi 1 saat uygulayan 65 kilodaki biri bu sürede yaklaşık 240 kalori yakmaktadır. 80 kilo olan bir kişi giriş seviyesindeki hareketleri düzgün bir şekilde uygularsa yaklaşık 295 kalori yakacaktır. 90 kilo birisi ise yaklaşık 330 kalori yakacaktır. Bu durum kilo arttıkça yakılan kalorinin artması şeklinde devam etmektedir.

İlginizi çekebilir  Tatlandırıcılar ve bilinmesi gerekenler

Pilates, 1 saatte yakılabilecek maksimum kaloriyi sunmasa da özellikle zihin ile egzersizi birleştirmesi ve rahatlama vermesi nedeniyle büyük katkı sağlamaktadır. Yani, düzenli bir şekilde Pilates yaparak sadece zayıflamakla kalmayacak önemli faydalar elde edeceksiniz.

Faydaları

Asrın sporu olarak adlandırılan pilatesin sağlığa başlıca faydalarını şu şekilde sıralayabilir;

  1. Kemiklerin güçlenmesini sağlamakta ve özellikle gelişim çağındaki bireylerin boylarının uzamasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca kemiklerin yavaş yaşlanması üzerinde etkilidir.
  2. Vücudun son derece düzgün ve dik bir şekilde durmasını sağlamaktadır. Kamburluk gibi sorunların önüne geçmektedir. Bu yönüyle özellikle genç kızların gözdesi olmaktadır.
  3. Onarıcı etkileri sayesinde vücutta oluşan kas ve kemik ağrıları üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.
  4. Kalp ve damar sağlığı için yapılması gereken hareketleri barındırdığı için bu konular üzerinde olumlu etkisi vardır.
  5. Rahat ve daha doğru nefes alıp vermenizi sağlamaktadır.
  6. Psikoloji üzerinde olumlu etkileri vardır. Pilatesi düzenli yapanların hayata daha olumlu bakmaya başladığı anlaşılmıştır.
  7. Konsantrasyon üzerinde olumlu etkiler bıraktığı anlaşılmıştır.
  8. Güç merkezini kuvvetlendirmekte ve kasların daha belirgin hale gelmesini sağlamaktadır.
  9. Denge ve koordinasyon üzerinde olumlu etkileri vardır. Ayrıca esnekliği arttırdığı için olası sakatlıkların da önüne geçebilmektedir.

Pilates Topu

Pilates yapmaya başlayanlar için bazı ekipmanlar önerilmektedir. Bunların başında da Pilates topu gelmektedir. Öncelikle şunu belirtelim ki Pilates topu, Pilates yapmak için kullanılması zorunlu bir ürün değildir. Yine de patlamayan, esnek yapısı olan bu toplar kilonuza göre uygun ebatlarda üretilmekte ve hareketleri yapma konusunda artı kazandırmaktadır. Yani, bu topları isteyen kişiler kullanabilir ancak kullanımı zorunlu değildir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vücut sağlığı için Pilates yapmayı düşünen kişiler öncelikle fiziksel olarak bu sporu yapmanıza engel teşkil eden fıtık tarzında rahatsızlığınız varsa kesinlikle pilates yapmamalıdır. Vücudun pilates için uygun olup olmadığını ise ancak uzmanlara danışarak anlayabilirsiniz.

Pilatesi araştırma yapmadan uygulamanız tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Özellikle yeni başlayacak kişiler vücutlarına fazla yüklenmemelidir. Boyun, bel gibi bölgelerde önemli sorunu bulunan kişiler bu uygulamadan kaçınmalıdır.

Ünlüler

Ebru Şallı
Ebru Şallı

Ülkemizde Pilates denildiğinde akıllara gelen isimlerin başında Ebru Şallı gelmektedir. Bu konuda profesyonel hizmet veren Ebru Şallı haricinde Özge Ulusoy, Sinem Kobal, Nil Karaibrahimgil gibi isimler de Pilatesi düzenli olarak yapmaktadır. Ayrıca Kobe Bryant, Bar Rafaeli, Alessandra Ambrosio gibi isimler de düzenli olarak bu sporu yapmaktadır.

Siz de Pilates konusunda eğitim alarak ya da güvenilir uzmanlara danışarak bu harika spora başlayabilirsiniz. Hem fiziksel hem de ruhsal faydaları olan bu spor ön plana çıkmaya devam etmektedir.